Begorombult Trump: brutális fegyverkezésbe kezd az Egyesült Államok

2025. április 08. 11:52

Négy-öt magyarországi GDP-nyi pénzt pumpálnak a Pentagonba, és az adminisztráció szerint ez még csak a kezdet.

2025. április 08. 11:52
null

Donald Trump amerikai elnök és Pete Hegseth védelmi miniszter hétfőn váratlan bejelentést tett: soha nem látott mértékű, 1000 milliárd dolláros védelmi költségvetést ígértek a Pentagon számára. 

Az elnök Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel tartott sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy a következő költségvetési év „megközelíti az ezermilliárd dollárt” – tájékoztat a Politico. Hegseth később az X-en megerősítette: „Trump újjáépíti a hadsereget — és gyorsan”. Hozzátette, hogy minden egyes adódollárt „halálos képességekre és felkészültségre” fordítanak majd.

Az ígéret hatalmas növekedést jelentene a jelenlegi, 892 milliárd dolláros nemzetvédelmi kiadásokhoz képest, amely nemcsak a Pentagon költségvetését, hanem a nukleáris fegyverfejlesztést és más biztonsági programokat is magában foglal. 

A bejelentés azért is meglepő, mert a hivatalos szövetségi költségvetést csak május végén tervezik nyilvánosságra hozni. Trump ugyan nem pontosította, hogy a teljes összeg kizárólag a Pentagonra vagy az egész nemzetvédelmi költségvetésre vonatkozik, de szakértők szerint az utóbbi már így is 900 milliárd fölé emelkedik az új ciklusban.

Ezt is ajánljuk a témában

Nemcsak dollárdömpinget, de komoly átszervezéseket is hoz a bejelentés

A hatalmas költségvetés azonban komoly átrendezésekkel is járhat: Hegseth tervei között szerepel tízezrek elbocsátása a védelmi minisztérium civil alkalmazottai közül világszerte.

A cél az, hogy az egyes haderőnemek költségvetésének 8 százalékos csökkentéséből felszabadított forrásokat a modernizációra csoportosítsák át. 

Emellett a Pentagon várhatóan több hazai és külföldi bázis összevonását is előkészíti. Közben a republikánus törvényhozók is saját költségvetési javaslatokon dolgoznak: a Szenátus 150 milliárdos, a Képviselőház 100 milliárdos emelést javasolt, amelyet az elkövetkező évtizedben oszthatnának szét.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Sem van der Wal / AFP

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
elfújta az ellenszél
2025. április 08. 14:18
Amennyire megdrágultak a hadiipari beszerzések a konjunktúra miatt, a 10% körüli emelés még szintentartásra sem lesz elég.
herden100
2025. április 08. 13:36
🔞 youtube.com/shorts/q_PiJ87prOI?si=Is2ruf-KMttPCxK_
..--..
2025. április 08. 13:13
-zsoltkom- "brutális fegyverkezésbe kezd az Egyesült Államok" Tehát a Trump a béke hírnöke. Lehet, hogy Szijjártónak vagy valami ijedős KESMA Orbán-seggtölteléknek megint le kellene írnia, hogy percekre vagyunk a 3. világháborútól... és hogy Mo. kénytelen lesz fegyvereket és magyar katonákat küldeni Trump érdekei szerint az adott térségbe. Ha Trump mondja, nem lesz skrupulusa Orbánnak magyar vért áldozni. Sőt ez dicsőség lesz. De mi van akkor, ha Trump orosz érdekeket sért? Hogyan marad Orbán színtelen, szagtalan, semmilyen magyar? Kicsi ország, kicsi miniszterelnöke szerint? Megint?
survivor
2025. április 08. 12:41
Megmondta hogy M.A.G.A. Minden esetre 10% emelés nem sok. Oroszo és Kína véglegesen összeáll. Egy katonai tömbbe.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!