Putyin bejelentette: egyetért a tűzszüneti javaslatokkal, de mielőbb beszélnie kell Trumppal

Az orosz elnök ugyanakkor hozzátette, vannak kérdései.

Az amerikai elnök elmondta, a tűzszünetet gyorsan el kell érni, aminek érdekében szeretne találkozni, illetve beszélni Putyinnal.
„Nagyon csalódást keltő pillanat lenne az egész világnak, ha Oroszország nem fogadná el az ukrajnai tűzszünetre vonatkozó ajánlatot” – jelentette ki Donald Trump csütörtökön, mielőtt tárgyalóasztalhoz ült Mark Rutte NATO-főtitkárral Washingtonban. Az amerikai elnök a NATO-főtitkárral közösen válaszolva újságírók kérdéseire azt mondta, hogy az orosz fővárosból kedvező jelzések érkeztek, és „nagyon komoly” tárgyalásként utalt az egyeztetésre. Reményét fejezte ki, hogy eredményre vezet Steve Witkoff elnöki különmegbízott moszkvai megbeszélése Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.
Hozzátette, hogy ő is szeretne találkozni, illetve beszélni Putyinnal.
Donald Trump hangsúlyozta, hogy az ukrajnai békefolyamat első fázisának a tűzszünetnek kell lennie, és ismét aláhúzta, hogy meg akarja állítani az emberek halálát a harctéren. Ugyanakkor hozzátette, hogy az ukrán képviselőkkel tartott egyeztetéseken már részletekbe menően szó volt egy végső békemegállapodás elemeiről, mert egy tűszünetnek csak akkor van értelme, ha az tovább vezet a béke felé. Az elnök az ukránokkal folytatott tárgyalások részletei között említett területi kérdéseket arról, hogy mit lehet megtartani Ukrajna részeként, és mely földterületek veszhetnek el.
Ezt is ajánljuk a témában
Az orosz elnök ugyanakkor hozzátette, vannak kérdései.
Az elnök arról is beszámolt, hogy az amerikai-ukrán megbeszéléseken szó volt a jövőbeli ukrán NATO-tagság kérdéséről, amellyel kapcsolatban ismét utalt arra, hogy Ukrajna számára nem tartja elérhetőnek. Trump megjegyezte, hogy a tűzszünetet gyorsan el kell érni. A NATO főtitkára elismerését fejezte ki az amerikai elnöknek az ukrajnai háború lezárásáról szóló tárgyalások megkezdéséért. Mark Rutte együttműködési szándékát fejezte Donald Trumppal annak érdekében, hogy a NATO amerikai vezetéssel megerősödjön.
Kiemelte, hogy már az új amerikai elnök hatásának tudható be, hogy az európai országok védelmi kiadásaik összesen 800 milliárd dollárnyi növeléséről döntöttek. Rutte a kétoldalú megbeszélés témái között említette a védelmi ipar szélesítését, és rámutatott az Egyesült Államok szerepére ebben, tekintve, hogy ipari bázisa négyszerese az európainak. A NATO főtitkára azt is hangsúlyozta, hogy a nyugati védelmi szövetség hadiipara jelenleg elmarad az orosz és a kínai hadiipartól.
(MTI)
Ezt is ajánljuk a témában
Szijjártó Péter külügyminiszter hangsúlyozta, hogy a magyar kormány már három éve azt mondja, „a békéhez előbb tűzszüneten, majd tárgyalásokon keresztül vezet az út”.
Nyitókép: Alexander NEMENOV, Elijah Nouvelage / AFP