Szezám utca az irakiaknak, vuhani koronavírus-kutatás, ukrán modellek utaztatása – eszméletlen részletek derültek ki a USAID pénzszórásáról
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/Th2KwkJZoHTJ_WjvQaeY5XDmxf18gu0xMiEmwCNuIm4/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzU5OGU3YTA2OTAzYzQyNDhiY2VlY2MzNzRmNDczMjky.jpg)
Mindenre is volt pénz az amerikai adófizetők jóvoltából.
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/Th2KwkJZoHTJ_WjvQaeY5XDmxf18gu0xMiEmwCNuIm4/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzU5OGU3YTA2OTAzYzQyNDhiY2VlY2MzNzRmNDczMjky.jpg)
Kiderült, hogy a Magyarországgal szimpatizáló Pete Marocco fog rendet tenni a demokráciaexportőr szervezet háza táján.
A Mandiner is beszámolt róla, hogy nem csillapodik a botrány a USAID, az Egyesült Államok Donald Trump és Elon Musk által nemrég felfüggesztett demokráciaexportőr szervezete körül.
Joni Ernst, Iowa republikánus szenátora most hajmeresztő listát tett közzé arról, hogy mi mindenre költötte a USAID az amerikai adófizetők rá bízott pénzét.
A USAID a washingtoni pazarlás egyik legkomolyabb tettese”
– fogalmazott az X-en a szenátor.
A legnevetségesebbnek azt találta, hogy a USAID talált húszmillió dollárt arra, hogy Ahlan Simsim Iraq címmel leforgassa Irakban a népszerű amerikai bábfilmsorozat, a Szezám utca iraki mását, hogy „elősegítse a befogadást, a kölcsönös tiszteletet és megértést az etnikai, vallási és felekezeti csoportok között”. A sorozat 2021-2027 közötti időszakra kapott finanszírozást, és jelenleg is sugározzák a Közel-Keleten.
Ez azonban nem a szervezet egyetlen közel-keleti kalandja: több millió dolláros projektjük volt az is, hogy Afganisztánban igyekeztek gazdákat rávenni arra, hogy mák (azaz ópium) helyett inkább élelmiszert termesszenek.
Az eredmény: az ópiummák-termesztés országszerte közel megduplázódott az ENSZ szerint” – írta bejegyzésében Ernst.
Pete Marocco az MCC-ben már 2019-ben is beszédet tartott, ahol kifejtette, hogy mennyire hasonló a magyar és az akkori republikánus amerikai külpolitika. Hasonló külpolitikai elképzelés alatt a migráció kezelésére gondolt.
Magyarország és az akkori amerikai kormány hasonlóan látta a helyzetet, vagyis arra a megállapításra jutott a két ország vezetése, hogy a migrációt meg kell állítani,
aminek a legjobb módja az, hogy az embereken a saját hazájukban segítik.
Pete Marocco újfent fontos pozíciót kapott, ugyanis Donald Trump amerikai elnök külügyminisztere, Marco Rubio őt nevezte ki arra, hogy átvegye az irányítást, és ha kell, pontot tegyen a feleslegesen működő USAID nevű szervezet végére.
Ezt is ajánljuk a témában
Mindenre is volt pénz az amerikai adófizetők jóvoltából.
Nyitókép: Orbán Viktor Facebook-oldala