Rohamosan fogy a gáz Németországban: spórolásra kérik a fogyasztókat
Gázhiánytól tart az állami hálózat kezelője.
Ez már a németeknek is sok: hamarosan akár kétmillió forintjuk bánhatja, ha a tejfölösdobozt nem a megfelelő szemetesbe dobják.
Mostanság egyre többet olvashatunk arról, hogy Németország, noha még mindig a kontinens legerősebb gazdasága, de hanyatlóban van. „Európa beteg emberének” is mondják, ahol a harmadik éve tart a recesszió, az energiaárak és a csődbe ment vállalatok száma az egekben, a közbiztonság pedig mélyponton és hát november óta, hosszas vajúdás után a kormánykoalíció is felbomlott.
Ebben a helyzetben persze a német állam megtalálta, mi a megoldás: szigorítani kell a szelektív hulladékgyűjtés szabályait, és le kell csapni a „szabotőrökre”.
Az utóbbi években a szelektív hulladékgyűjtés Németországban egyébként is szinte már új vallásként jelenik meg, aminek követése kötelező. A „nem-hívőket” lenézik, ahol nem a megfelelő kukába helyezik a pizzás dobozt, vagy nem mossák el a tejes dobozt mielőtt kidobják.
Az új szabályozás, és az ahhoz kapcsolódó intézkedések viszont úgy tűnik, hogy már a németeknek is kezd sok lenni.
2025. május 1. után ugyanis új szabályok lépnek életbe a szerves hulladékgyűjtéssel kapcsolatban, az állam pedig vasszigorral tervez lesújtani a szabálytalankodókra.
Eszerint a szerves hulladékgyűjtőbe legfeljebb egy százaléknyi „egyéb” hulladék kerülhet.
Ha a kukában három százaléknál több műanyag, üveg vagy más típusú hulladék van, annak következményei lesznek. Ez általában azt jelenti, hogy a kukát nem ürítik ki, de aki a figyelmeztetések ellenére továbbra is helytelenül szelektálja a hulladékot, komolyabb büntetésre számíthat.
A hulladékkezelést végző vállalatok ezért már a szabályozást megelőzően ellenőrzésekbe kezdtek egyes városokban piros és sárga lapot osztogatva azoknak a háztartásoknak, amelyek nem megfelelően gyűjtötték a hulladékot.
A bírságok összege eltérő lehet, a körforgásos gazdaságról szóló törvény azonban a 2024. évi bírság katalógus szerint már most is 2500 euróig (1 millió forint) terjedő bírságot ír elő a hulladék szétválogatásával kapcsolatos „különösen súlyos” törvénysértésekért. De a szövetségi államok eltérhetnek ezektől a szabályoktól, így
egyes esetekben akár 5100 eurós (2,1 millió forint) bírság is kiszabható, például Észak-Rajna-Vesztfáliában.
A legszürreálisabb jelenetek talán azok, amiket több internetre feltöltött videón örökítettek meg, az egyik ilyen videón az látható, ahogy a hatóság emberei átvizsgálják a kukákat, hogy „minden rendben van-e”.
De olyan felvétel is napvilágra került, amin az látható, hogy védőfelszerébe öltözött emberek túrják szét a szerves hulladékot mielőtt elszállítják azt.
Ezeket a felvételeket aztán a német felhasználók sem hagyták szól nélkül. Egyesek szerint ilyen az, “amikor Németország az igazán fontos dolgokkal foglalkozik az országban (irónia)”.
Egy másik felhasználó azt írta, hogy:
Németországban szigorúbban ellenőrzik a szemetet, mint a határokat.”
A szerves hulladékot vagy komposzt formájában trágyává dolgozzák fel, vagy
biogázt vonnak ki belőle áram- és hőtermelés céljából.
A nem megfelelő szelektív hulladékgyűjtés azonban akadályozhatja ezt a folyamatot.
Az Európai Gazdasági Szolgálat szerint emiatt évente 92 000 tonna komposzt vész el, és 69 000 ember nem jut biohulladékból származó energiához. Az elmúlt években egyre súlyosabb energiaválság közepette ez pedig egyre nagyobb problémát jelent. Így maga a cél – vagyis a szelektív hulladékgyűjtés elősegítése – akár lehet is megsüvegelendő. Az eszköz viszont, amivel el akarják érni, érthető módon háborítja fel az embereket – még a németeket is.
Ezt is ajánljuk a témában
Gázhiánytól tart az állami hálózat kezelője.
***