Meglépte a kormány: hatalmas támogatást kapnak a családok
Munkáshitel, Babaváró, CSOK Plusz: van itt minden, amit a teljesítések esetén vissza sem kell fizetni.
A szerző szerint ennek köszönhető Magyarország egyedülálló sikere.
Az Asia Times kedden megjelent cikkében a szerző azt a jelenséget mutatja be, hogy azokban az országokban, ahol célzott családtámogatásokkal segítik a fiatalokat, magasabb a termékenységi ráta, és egyre több gyerek születik. A szerző külön kiemeli Magyarországot, ahol az elmúlt években látványos eredményt hozott a kormány családbarát-politikája.
A cikket jegyző David P Goldman szerint összefüggés van a családtámogatásra fordított pénz és a születésszámok emelkedése között. Az írásban a Corvinus Institute for Advanced Studies áltkonferenciájára hivatkozik, amelyen elismert nemzetközi tudósok elemezték a két tényező közötti összefüggéseket a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) országainak körében. Rámutattak, hogy azokban az országokban, ahol a GDP 3 százalékát fordítják családtámogatásra (Franciaország, Skandinávia és Magyarország), a termékenységi ráta is magasabb, míg ahol ez az arány 1,5 százalék körül van (Olaszország, Japán, Dél-Korea, Spanyolország), a termékenység is alacsonyabb.
Az újságíró szerint Magyarország nevéhez kfűződik a kevés „demográfiai sikertörténet” egyike, ahol a kormánynak célzott segítségnyújással sikerült növelni a fiatalok gyermekvállalási kedvét.
Hozzáteszi, önmagában nem elég, ha egy kormány sok pénzt fordít a családtámogatásra, de az is fontos, hogy a források megfelelő helyekre kerüljenek.
Ilyen például a legkisebb gyermekekkel foglalkozó intézmények fejlesztése, ami segíti a nők visszatérését a munkaerőpiacra és növeli a gyermkevállalási hajlandóságot. A másik fontos kérdés a fiatalok lakhatási feltételeinek megteremtése, ami nélkül szintén nem mernek belevágni a gyermekvállalásba.
Néhány intézkedésnek köszönhetően Magyarország kiemelkedő növekedést produkált a nők termékenységi rátáját tekintve, és az OECD országai közül Magyarországon a legmagasabb a házasságok aránya a fiatalok körében.
A szerző kiemeli, a magyar családtámogatás azért teljesít ilyen kiemelkedően, mert közvetlenül a családokhoz megy. A gyermeket vállaló házaspárok például 10 millió forintnyi kamatnyi kölcsönt vehetnek fel, amit bizonyos feltételek teljesülése mellett nem, vagy kamatmentesen kell visszafizetniük.
Goldman szerint
a magyar rendszer azért működhet ilyen jól, mert nem csupán a termékenységre, hanem a családokra fókuszál.
A szerző azt állítja, a pénzügyi támogatások mellett az olyan politikai intézkedések, mint az illegális migráció elutasítása is komoly szerepet játszanak Magyarország sikerében. Skandináviában, amely korábban élenjárt a termékenység tekintetében az utóbbi időben visszaesést tapasztalhattunk.
Ez arra vezethető vissza, hogy ezekben az országokban, illetve Franciaországban (ahol szintén magas a bevándorlók aránya) a termékenységi arány kiszámításakor figyelembe veszik a migránsokat is.
Skandináviában, míg a bevándorlók első generációinál még magas születésszámokat regisztráltak, a többedik generációkban már náluk is csökken a termékenységi arány. Emiatt figyelhető meg a népesség visszaesése.
Magyarországon ezzel szemben – köszönhetően a határozott bevándorláspolitikának – a migránsok aránya nem számottevő, így a termékenységi arány alakulását sem befolyásolják.
A cikk szerzője szerint a kelet-ázsiai országoknak, ahol kiemelkedően alacsony a születésszám, lenne mit tanulniuk a magyaroktól, és érdemes figyelemmel kísérniük a magyar kormány intézkedéseit.
Nyitóképünk csupán illusztráció! Fotó: Klaudia Radecka / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Ezt is ajánljuk a témában
Munkáshitel, Babaváró, CSOK Plusz: van itt minden, amit a teljesítések esetén vissza sem kell fizetni.