Fellélegezhet a román demokrácia: Klaus Iohannis feladta a harcot

2024. szeptember 27. 22:25

Úgy néz ki, nem jött be a Nemzeti Liberális Párt mesterterve.

2024. szeptember 27. 22:25
Klaus Iohannis

Nyitókép: Ludovic MARIN / AFP

A második elnöki mandátuma végéhez közeledő Klaus Iohannis román államfő pénteken közösségi oldalán cáfolta, hogy indulni akarna a december elsején tartandó parlamenti választásokon, és elutasította, hogy a parlament törvénymódosítással tegye lehetővé számára a választásokon való részvételt.

Facebook-bejegyzésében Iohannis leszögezte, hogy kitölti – december 21-én lejáró – államfői mandátumát, nem fog lemondani az elnöki tisztségről. A román média azért feltételezte, hogy – a korábban NATO-főtitkári posztra is pályázó – Iohannis szenátorként akarja folytatni politikai pályafutását, mert a kormánykoalícióban részt vevő volt pártja,

a Nemzeti Liberális Párt (PNL) politikusai a múlt héten a választási törvény módosításával próbálták előkészíteni ehhez a terepet.

Az általuk beterjesztett tervezet tételesen kimondja, hogy Románia elnöke a mandátuma utolsó három hónapjában független jelöltként indulhat valamely párt, politikai szövetség vagy választási szövetség listáján a parlamenti választásokon. Ezzel azt a cikket akarták módosítani, amely szerint a függetlenek nem indulhatnak pártlistákon, márpedig Románia elnöke mandátuma idején nem lehet egyetlen pártnak sem tagja.

Megoldódni látszik a helyzet

A nagyobbik koalíciós párt, a Marcel Ciolacu miniszterelnök vezette Szociáldemokrata Párt (PSD) azonban hétfőn bejelentette, hogy nem támogatja a törvénykezdeményezést, amelyre szerintük nincs is szüksége Iohannisnak, hiszen ha szenátor akar lenni, akkor mindenképpen le kell mondania – a minden más tisztséggel összeférhetetlen – államfői mandátumról.

A PNL állásfoglalást kért az ügyben a központi választási bizottságtól (BEC), amely péntek este jogértelmező határozatában megállapította: a romániai választásokon az minősül függetlennek, aki saját magát jelöli, és nem valamely politikai alakulat javasolja. Az a személy viszont, akit valamely politikai alakulat jelöltlistájára javasolnak, és a jelöltséget elfogadja, nem minősül „független jelöltnek”, függetlenül attól, hogy tagja-e az adott politikai szervezetnek.

Iohannis azonban nem várta meg bejelentésével a jogértelmezés megszületését.

Az ügyben kialakult – koalíciós feszültséget is keltő – jogvitára reagálva pénteki bejegyzésében leszögezte: nem indul a decemberi parlamenti választáson, függetlenül attól, hogy a BEC milyen döntést hoz az ezzel kapcsolatos törvénytervezetről.

(MTI)

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kombinator-0
2024. szeptember 28. 15:49
szarházi ...
europész
2024. szeptember 28. 10:12
Ez meg jellemtelenegg mint csocsosza volt. Igaz akkora bunoket nem kovetett el de amaz ragaszkodott a koros elveihez.Meg is kapta erte a jutalmat.De ennek meg elvei sem voltak.voltak max a seggnyalas ha az elvnek tekintheto.
kakukk_madar
2024. szeptember 28. 07:11 Szerkesztve
Nem hogy Nato főtitkár, de még szenátor sem lesz. Kapott egy plecsnit a német libshitektől a seggnyalásért. Tökéletesen kiszolgálta román nemzetpolitikát: ott rúgott bele a magyarokba ahol bírt. Ellenben a románokért sem tett semmit. "Jó gyerek" ... Next one
lacika-985
2024. szeptember 28. 07:08
A bak szász másra készül - sajnos - bele fogja rángatni Romániát az ukrajnai konfliktusba és igy megmarad elnöknek akárcsak a logó pöcsü Zselé
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!