Egyes európai országokban fenyegetést jelenthet a baloldali, anarchista terrorizmus is. Ez a fajta terrorizmus általában kisebb fenyegetést jelent, mint az iszlamista terrorizmus. Az ilyen egyének azonban a legkülönbözőbb okokból és meggyőződésekből indíthatók terrortámadások végrehajtására, így az ilyen típusú terrorizmusból származó fenyegetés kiszámíthatatlan lehet.
Mit tehetünk?
Amennyiben külföldre utazunk: indulás előtt ellenőrizzük, a külügyminisztérium utazási tanácsait, és a helyi hatóságok által adott tanácsokat. Nem szabad elfelejtenünk, hiába a kiemelt biztonság, ennek ellenére mindenki felelős a saját biztonságáért. Mindig legyünk tisztában a környezetünkkel, és jelezzünk minden gyanús dolgot a helyi biztonsági szolgálatoknak.
A kockázatok minimalizálása érdekében: Figyeljünk a környezetünkre, legyünk éberek, különösen a zsúfolt helyeken, és vallási intézmények közelében. Figyeljünk oda a gyanús dologra, ha bármi furcsát tapasztalunk, azt azonnal jelentsük a helyi hatóságoknak. Ne feledjük el, sok terrortámadást az emberek ébersége előz meg.
Mindig tervezzük meg az útvonalunkat, készítsünk tervet arra az esetre, ha menekülni kell. Határozzuk meg azokat a helyeket, ahová elmenekülhetünk. Mobiltelefonunk mindig legyen feltöltve. Emlékezzünk, minden uniós országban a 112 a segélyhívó szám. Mindig legyen olyan rokonunk, barátunk, akinek elmondjuk, hova megyünk és mikor tervezünk visszaérni.
Ha megtörtént a baj
„Szégyen a futás, de hasznos”, hangzik a magyar közmondás, és valóban, ha támadás történik a legtöbb esetben a legjobb, amit tehetünk, a futunk. Ehhez persze tudunk kell merre. Ahogy fentebb említettük, legyünk tisztában a vészkijáratokkal, menekülő utakkal. De arról se feledkezzünk meg, hogy segítsünk másoknak adott esetben igyekezzünk menekíteni a sebesülteket is, ugyanakkor arra is figyeljünk, nem vállalunk-e aránytalanul nagy kockázatot. Próbáljunk meg arra is figyelni, merre lehet a támadó, nehogy éppen menekülés közben kerüljünk az útjába. Ha pedig menekülés közben rendőrökkel vagy katonákkal találkozzunk, emeljük magasra a kezünket, hogy egyértelmű legyen számukra, fegyvertelenek vagyunk.
Ha menekülésre nincs lehetőség, akkor bújjunk el. Fontos, maradjunk minél nagyobb csendben, ne felejtsük el lenémítani a mobiltelefonunkat. Amint lehetséges értesítsük a hatóságokat a történtektől.
Végső lehetőség, ha sem elmenekülni, sem elbújni nem tudunk marad a szembenézés a támadóval. Ebben az esetben mindent fel lehet használni, bármilyen olyan tárgy, amellyel védekezni tudunk jól jöhet, nincsenek szabályok, amennyire csak tudunk, legyünk elszántak, és kíméletlenek. De nem lehet eléggé hangsúlyozni, ne hősködjünk, a legtöbb esetben ezzel csak még nagyobb veszélybe sodorjuk önmagunkat és, ami még fontosabb, másokat is.
Amennyiben viszont nem fenyeget minket közvetlenül a – vélt vagy valós – támadás, akkor emlékeznünk kell, hogy a legnagyobb veszélyt a tömeghisztéria jelenti. Ahol egy helyen sokan vannak pillanatok alakulhat elszabadulhat a pánik.
Éppen ezért igyekezzünk mindig a tömeg szélén helyet foglalni. Amennyiben a tömeg elindul, nem szabad küzdeni ellene, igyekezzünk felvenni a tömeg ritmusát, és ne essünk pánikba, és igyekezzünk megfelelő helyet kialakítani a mellkasunk körül, hogy megfelelően tudjunk lélegezni.
Eszünkbe se jusson lehajolni, akkor sem a esetleg elrejtettünk valamit, ha a tömeg fellök rendkívül nagy a veszélye, hogy agyon is taposnak. Amennyiben mégis s földere kerül, igyekezzen minél előbb felállni, akár úgy, hogy belekapaszkodik a hömpölygő emberek ruhájába.
Mindezek persze csak elméleti lehetőségek, ugyanakkor fontos észben tartani, hogy akár az életünk is múlhat azon, mennyire vagyunk tudatosak hasonló helyzetekben. Arról nem is beszélve, hogy ezek a tanácsok, nemcsak egy terrortámadás, de bármilyen baleset, vagy másik pánikhelyzet esetén is segítséget jelenthetnek.