Nyitóképünk illusztráció: A szikszói Virágliget Bölcsőde az avatás napján, 2024. december 12-én, MTI/Vajda János
Jövő tavasztól bölcsőde nyílik a vatikáni dolgozók kisgyermekei számára – írja a Vasárnap. Ez az első, Vatikán területén nyíló gyerekeknek fenntartott, nem egyházi célú intézmény. A Szent Ferenc és Szent Klára nevet viselő bölcsőde harminc kicsit tud majd befogadni három hónapostól hároméves korig heti öt napon keresztül. Olasz és angol nyelven folynak a foglalkozások.
A pápai államban mintegy ötezren dolgoznak egyháziak és világiak. A legtöbben, csaknem kétezren a kúria hivatalaiban teljesítenek szolgálatot, hétszázan a Vatikáni Múzeum, több mint százötvenen pedig a Vatikáni Könyvtár munkatársai. Ferenc pápa 2013-as megválasztásakor
846 női dolgozó volt a Vatikánban, a számuk mára túllépte az ezerszázhatvanat.
A lap azt írja, a vatikáni dolgozók sokáig kiváltságos helyzetet élveztek az olaszországi munkavállalókhoz képest az évtizedeken át biztosított kedvezmények és szolgáltatások miatt. Az utóbbi időben azonban a pápai állam is megszorításokat vezetett be.
A Vatikán történetében májusban történt meg első alkalommal, hogy a múzeum dolgozóinak egy csoportja tiltakozásba kezdett: egyebek között a túlórák után járó magasabb bért követeltek. Augusztusban a Vatikán világi dolgozóinak szervezete (Adlv) közleményben fejezte ki aggodalmát a pápai állam munkapolitikája miatt. Az Adlv szerint
a Vatikán a költségcsökkentés nevében megkezdte a személyi állomány leépítését, és egyre inkább kiszervezi a munkát.
A dolgozók sérelmezték, hogy a Vatikán falai mögött található szupermarketet – ahol korábban kedvezményesen vásárolhattak – kiadták egy olasz láncnak.