El kell fogadnunk a választás eredményét, de... – Kamala Harris is megszólalt
Érzelmes, viharos beszéddel zárta elnökjelölti karrierjét Kamala Harris, aki harcra szólított fel, és a bíróságot emlegette, meg az eget, meg a csillagokat.
A gyászmunkából kivették a részüket már a különféle, korábban demokratákat támogató celebek és médiumok is, az Euronews pedig összegyűjtötte a klímaaktivisták reakcióit is.
Nyitóképünkön a Magyarországon is aktív Amnesty International által szervezett klímatüntetés
Brüsszelben, 2023. december elején. Fotó: Ana Fernandez/Getty Images
***
„Sose add fel, sose add fel!”
– ezzel igyekezett tüzelni csüggedt híveit Kamala Harris demokrata elnökjelölt, alelnök az elbukott választás után elmondott beszédében.
Ezt is ajánljuk a témában
Érzelmes, viharos beszéddel zárta elnökjelölti karrierjét Kamala Harris, aki harcra szólított fel, és a bíróságot emlegette, meg az eget, meg a csillagokat.
A gyászmunkából kivették a részüket már a különféle, korábban demokratákat támogató celebek és médiumok is, az Euronews pedig összegyűjtötte a klímaaktivisták reakcióit is a választási vereségre – ismert, Harris nagy támogatója volt a zöldmozgalomnak, míg Trump a gazdaság erősítését és az emberek megélhetését helyezte előtérbe.
Kellett is nekik, mármint a klímaaktivistáknak némi idő, hogy magukhoz térjenek, mindenesetre volt, akinek már sikerült átfordítania a választási eredmények okozta sokkot valamiféle ösztönző erővé, legalábbis szavakban.
Például Ingmar Rentzhog, a We Don't Have Time, a világ legnagyobb klímavédelmi médiaplatformjának vezérigazgatója közölte,
Trump új győzelme „az az ébresztő, amelyre égetően szükségünk lehet”.
Maga a portál is egyébként Trump első, 2016-os győzelmének éjszakáján született, lehet hát ebben tapasztalatuk.
„Mindig hajnal előtt van a legsötétebb. Legyen ez a mélypont, ahonnan együtt emelkedünk fel”, s így tovább.
„El vagyok keseredve – de a klímaharcnak folytatódnia kell, és soha nem volt még ennél is fontosabb”
– posztolta a Climate Cardinals nevű nonprofit szervezet alapító elnöke, Sophia Kianni a LinkedInen, de abban bizakodva, hogy az eredmény ellenére „a globális dekarbonizált gazdaság felé való törekvés nem áll meg”, ehhez azonban meg kell erősíteni az aktivisták lelkét, és keményebben kell harcolni.
Az aktivisták klímagyűlést is szerveznek Washington DC-ben.
„Ma gyászolunk. Holnap szervezünk. És egy nem túl távoli jövőben… győzünk” – ezek Clover Hogan, a Force for Nature nevű szervezet alapítójának szavai.
Ugyancsak reményeinek adott hangot Chris Kaiser ismert klímavédő, aki szerint az emberek alá- és túlbecsülni is hajlamosak az elnök energiapolitikára gyakorolt hatását, hiszen „az emberek továbbra is elektromos járműveket fognak vásárolni” – Norvégiát, Európa olajtermelő nagyhatalmát hozta fel példának.
Mások is a piac mindenható kezét hívták segítségül, mint például Christiana Figueres klímaügyi podcastek műsorvezetője, aki a párizsi klímaalku egyik szószólójaként ugyancsak abban bízik, hogy „a tiszta energiatechnológiák továbbra is felülmúlják a fosszilis tüzelőanyagokat”.
Abban is reménykednek a zöldek, hogy Amerikán túl is van élet, hiszen Claudia Sheinbaum Pardo klímakutató például Mexikó elnöke lett, illetve van még 53 zöld képviselő az EU-ban is. Emellett az emberek maguk is szemléletet váltottak az elmúlt években, és ez leállíthatatlan folyamat.