Egy spanyolajkú férfi spanyol nyelvű vallomása: azért szavazott Trumpra, mert nem akar több migránst (VIDEÓ)
Sok latinó férfi átállt a republikánusokhoz.
Már nem tudják sarokba szorítani a republikánusokat. A spanyol ajkú lakosság körében majdnem egálra hozta Trump.
Nyitókép: Donald Trump együtt imádkozik latino közösségi vezetőkkel Miamiban 2024. október 22-én / fotó: CHANDAN KHANNA / AFP
A Demokrata Párt rejtett szavazóbázisbeli tartaléka évtizedeken keresztül a kisebbségi szavazók voltak. A 2024-es elnökválasztás statisztikái azt mutatják, hogy az etnikai kisebbségek közül a feketék körében Kamala Harris nagyjából tudta hozni a megszokott, és a négy évvel ezelőtt Joe Biden által is besöpört szavazati arányokat, a latino választópolgárok körében azonban beszakadt a trend:
Donald Trump majdnem ugyanannyi voksot kapott a köreikből, mint Harris.
Ezzel Donald Trump körül egy olyan heterogén szavazóbázis alakult ki, mint amilyen republikánus elnökjelöltnek csak nagyon ritkán a modern amerikai politikatörténet során. Trump remek voksarányokat szakított ki a hispán férfi és a hispán fiatal választók körében, a számok ismeretében a Demokrata Párt mára szembesült azzal, hogy problémái keletkeztek a kisebbségi voksok besöprésében – írja a Politico, hozzátéve, hogy Trump ilyenét sikere kisebbfajta csoda, hiszen éppen az ő elnöksége idején terjedt el a durvább, rasszista élű bevándorlásellenes retorika a közbeszédben.
A liberális párt kampányemberei elismerik, hogy Trump jobban meg tudta szólítani a spanyol ajkú lakosságot azzal, hogy
nevén nevezte a problémáikat, az aggodalmaikat, a megélhetési kihívásokat.
Adrian Fontes, Arizona állam demokratapárti külügyi vezetője szerint a magyarázat egyszerű: a latino szavazók nagy része vallásos, a hagyományos családmodell híve, míg a Demokrata Párt a woke irányába ment el, a hispán családok fő problémája a megélhetés biztosítása, miközben a demokratapárti kormányzat idején drámai lett az infláció, drágult az élet.
Ezt is ajánljuk a témában
Sok latinó férfi átállt a republikánusokhoz.
A liberálisok népszerűségvesztése a latinók körében számokban: Barack Obama 2012-ben 70, Hillary Clinton 2016-ban 66, Joe Biden 2020-ban 61, míg Kamala Harris 2024-ben 52 százalékos támogatottságot szerzett ebben a választói szegmensben.
Carlos Odio demokrata stratéga, az Equis Research társalapítója szerint a párt nagyot veszített a munkásrétegek körében is – ez volt a másik bástyája a liberális oldalnak. Ennek is megvan az oka: mindkét réteg
azt várja a leendő elnöktől, hogy új lehetőségeket teremtsen számukra a megélhetéshez, és ebben Trump bizonyult hitelesebb vezetőnek.
Ráadásul a republikánus jelölt kampánya utolsó szakaszában több latino településre elment, és ott gesztusértékű fórumokat, találkozókat tartott, amit a kisebbség a jelek szerint értékelt: sokak szerint ezzel fordította meg a támogatottságát a körükben, és ennek a választói szegmensnek az aktivitása akár a mérleg nyelveként dönthette Trump oldalára a hét billegő államban a többséget, és így az elektori győzelmet.
Ezt is ajánljuk a témában
Ilyen még nem volt: a spanyolajkú, hispán vagy latinó férfiak többsége átállt a republikánusokhoz!
--