Ez gyors volt: megállapodott egymással Trump és Zelenszkij
A két vezető telefonon beszélt egymással.
Nem csak nekünk tűnt fel, tényleg egyre kevésbé harcias Zelenszkij retorikája.
Nyitókép: JIM WATSON / AFP
Mindannyian emlékszünk Volodimir Zelenszkij kőkemény ellenállást és a végsőkig tartó harcot hirdető szavaira, amelyeket különféle felállásban és helyzetben repítettek előszeretettel címlapjaikra a mainstream sajtó termékei.
Ezek a kijelentések szinte védjegyévé váltak az ukrán elnöknek.
(Aki szeretne még mazsolázni, ebből a rajongói gyűjteményből megteheti.)
Azonban, noha Donald Trump megválasztását látszólag bizakodva fogadta, sőt, némi kincstári optimizmusra még kettejük telefonbeszélgetése után is futotta, a jelek szerint azóta Zelenszkij retorikája finoman megindult abba az irányba, ahol már kevésbé tűnik harciasnak a korábbinál. Erről a brit Telegraph közölt pénteken érdekes elemzést.
Ezt is ajánljuk a témában
A két vezető telefonon beszélt egymással.
Mint írják, ugyan
Zelenszkij még nem tért át Winston Churchill híres „harcolni fogunk a tengereken és óceánokon...” beszédéről Neville Chamberlain „béke a mi időnkben” című művére, de tompítani kezdte háborús retorikáját.
Trump győzelme óta, „úgy tűnik, az ukrán elnök csendben elvetette azt a maximalista ambícióját, hogy legyőzze Oroszországot a csatatéren”.
Ennek egyik eklatáns példája volt, amikor a Fox News-nak azt mondta: nem lehet erőszakkal visszafoglalni a Krímet „sok ezer ember élete árán”, ehelyett „megértjük, hogy a Krím diplomáciai úton hozható vissza.”
Hozzátéve, hogy „jogilag nem ismerjük el Ukrajna egyetlen megszállt területét sem orosznak” – de, jegyzi meg a brit lap, a mögöttes hangnemváltás egyértelmű volt.
Múlt héten Zelenszkij utalt rá, hogy tudta, hogy fogy az ideje Vlagyimir Putyin legyőzésére irányuló ambícióinak, mert Trump tárgyalásokba kényszeríti.
„Biztos, hogy a háború hamarabb véget ér” a most hatalomba lépő új elnöki adminisztrációval – mondta.
A Telegraph emlékeztet, Zelenszkij korábban elhárította az Oroszországgal kötendő békemegállapodást, és megfogadta, hogy nem ad fel semmilyen ukrán területet.
A lap más korábbi mondásait is előszedi: mint például legutóbb, szeptemberben az ENSZ Közgyűlésén mondott beszédét, amikor ezt mondta: „a háború nem tud egyszerűen elmúlni. Ezért ezt a háborút nem lehet tárgyalásokkal lecsillapítani.”
Ugyanez volt az üzenet októberben, az ukrán parlamentben tartott beszédében, amikor azt mondta, hogy Oroszország „el kell, hogy veszítse ezt a háborút”, és nem hajlandó „üzletelni Ukrajna bármely területével”.
Felidézik emellett Donald Trump békekötéssel kapcsolatos kijelentéseit, emlékeztetve, hogy a republikánus megválasztott elnök kijelentette, hogy gyorsan véget akar vetni az ukrajnai háborúnak, ami tehát azt jelenti, hogy Zelenszkijnek valószínűleg meg kell alkudnia Putyinnal.
Ez azt is jelenti, hogy az ukrán elnök gyakorlatilag elvesztette legerősebb szövetségesét a háború folytatása mellett, a mozgástere drámaian csökkent.
John Foreman, az egykori brit védelmi attasé Kijevben és Moszkvában azt mondta, hogy Zelenszkij úr alkalmazkodik az új helyzethez. Egyébként a The Economist közvélemény-kutatást végzett, amelynek eredménye az volt, hogy az ukránok többsége már tárgyalna a háború befejezéséről, míg ez az arány tavaly még csak 27 százalék volt.
Ezt is ajánljuk a témában
A támadás után az orosz és ukrán vezetők eltérő verziókat adtak elő a fegyverek típusáról és hatásáról.