Nyitókép: képernyőfotó / M5
Veszprémy László Bernát történész, a Corvinák főszerkesztője és a Mandiner munkatársa, Róna Tamás főrabbi, a Rabbitestület elnöke, Szalai Kálmán, a Tett és Védelem Alapítvány elnöke, valamint Gönczi Róbert, a Migrációkutató Intézet elemzője beszélgetett az M5 Ez itt a kérdés című műsorában.
Mint ismert: az Ajax – Maccabi Tel Aviv meccset követően izraeli szurkolókat vertek meg Amszterdamban. Az izraeli kormányfő antiszemita pogromnak nevezte a támadást, míg az amszterdami polgármester szerint nem történt pogrom a városában.
Az Izrael-ellenesség az antiszemitizmusnak egy modernebb, talán divatosabb megfogalmazása”
– szögezte le Róna Tamás.
Veszprémy László Bernát kiemelte, hogy történészként vigyázni kell azzal, hogy a múlt sötét eseményeihez hasonlítsuk napjaink történéseit. Úgy véli ugyanakkor, hogy annyiban valóban hasonlít a jelenlegi helyzet a korábbiakhoz, hogy ebben az esetben is láthatóan egy szervezett, célzott vadászatot rendeztek – nem csak izraeli emberekkel szemben, hanem zsidó vagy annak vélt személyekkel szemben is.
„Azt érdemes tudni, hogy az izraeli szolgálatok előre jelezték, hogy valamiféle provokáció készülhet (...) Ennek ellenére az látszik, hogy a holland szolgálatok és hatóságok mégsem voltak a helyzet magaslatán, és nem sikerült megakadályozniuk ezt az eseményt” – fogalmazott a történész.
Veszprémy hozzátette azt is, hogy mindezek mentén elmondható az, hogy Európában újra egyfajta pogromkísérletet (vagy konkrét pogromot) sikerült szervezni;
és ha valami kellőképpen mutatja, milyen állapotok uralkodnak most Nyugat- és Észak-Európában a bevándorlás és az antiszemitizmus kérdésében, akkor az az Amszterdamban kialakult helyzet.
Szalai Kálmán úgy véli, ahogy a II. világháború utáni európai- és világrend felbomlóban van, úgy számtalan eddig megélt konszenzus is felbomlóban van; ilyen a Holokauszt-emlékezethez való viszony is. Ehhez társul, hogy a Közel-Keletről Európába eljutott néptömegek egészen mást gondolna a Holokausztról.
„Az ő antiszemitizmusuk tisztán cionizmus, ami Izrael létét kérdőjelezi meg (...) És létrejött Európában egy olyan szavazóbázis, amelyik megkérdőjelezi ezt a konszenzust, amire a politika ráugrik. Vannak olyan progresszív mozgalmak, amelyek szavazóbázist látnak ebben az óriási tömegben, és megpróbálják összeilleszteni a saját ideológiai elképzelésükkel.
Ennek legellentmondásosabb példája, amikor az LMBTQ-közösség kiáll a Hámász éltetésével (...), elfeledve azt, hogy valószínűleg ők lennének az első áldozatai a Hámásznak”
– fogalmazott a Tett és Védelem Alapítvány elnöke.