Nyitókép: BERND VON JUTRCZENKA / AFP
A kisebbségi nyelvhasználat további szigorítását követeli egy ukrán politikus. Natalija Pipa, az ukrán parlament oktatási, tudományos és innovációs bizottságának titkára benyújtott egy törvénytervezetet, amely előírná, hogy az iskolai a szünetekben, az ebédlőben vagy az iskola területén folytatott magánjellegű kommunikáció során nem lehet orosz nyelvre váltani.
Pipa azonban még ennél is továbbmegy. A törvény értelmében
a diákok szülei kötelesek lennének részt venni az ukrán nyelvű környezet kialakításában és fenntartásában az oktatási intézményükben.
Pipa közösségi oldalán közzétett bejegyzésében arról tájékoztatott: „A törvénytervezet jelenleg a nyilvántartásba vétel folyamatában van. Minden részletre később kerül sor”.
A fenti Facebook bejegyzésről Dr. Seremet Sándor, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója kérdésünkre elmondta, az ilyen jellegű kezdeményezések nem új keletűek, ugyanis az orosz nyelv használata Ukrajnában annak ellenére, hogy a háború kitörése után visszaszorult (sokan morális megfontolásokból váltottak ukránra, mások, akik a nyugati megyékbe kerültek belső áthelyezett személyekként, ukrán órákat vesznek),
továbbra is igen elterjedt még a frontkatonák körében is.
Utóbbival kapcsolatban korábban Irina Farion is kritikát fogalmazott meg, ami komoly felháborodáshoz vezetett (Fariont júliusban agyonlőtte egy magányos merénylő).
Pipa azokhoz az aktivista politikusokhoz tartozik, tevékenyek a közösségi médiában, de parlamenti működésüknek kevés súlya van
– jegyezte meg a szakértő.
Pipa egy lvivi önkéntes és aktivista volt, aki vehemensen kiállt az ukrán nyelv védelméért és az orosz nyelv térnyerése ellen. Tevékenysége képviselőként sem változott. Olyan esetekről ismert, mint például utcai zenészek vegzálása azért, mert orosz dalokat adtak elő és ehhez hasonló ügyek.
A törvénytervezet megírásától addig, hogy abból tényleges törvény vagy rendelet szülessen igen sok idő telhet el és a legnagyobb nehézséget annak hatálybalépése esetén annak betartatása fogja jelenteni.
– vélekedett.