Nyitókép: Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán
Terjedelmes elemzést tett közzé a német lap, amely Orbán Viktorral ütötte fel az írás elejét, emlékeztetve, hogy a magyar kormányfő elmondta: 2015 óta
mindenki azt mondja, hogy idióta vagyok, és én magam vagyok a gonosz, de a nap végén mégis mindenki egyetért velem”.
Mint a lap írja:
„A számok Orbán igazát igazolják: a 9,6 millió lakosú Magyarország az idei év első kilenc hónapjában 21 menedékkérelmet regisztrált. Összehasonlításképpen: ugyanebben az időszakban több mint 170 ezren kértek menedékjogot Németországban.”
Kerítések, kérelmek elutasítása a határon, csak nagyon korlátozott szolgáltatások a menedékkérők számára, hajthatatlan kiutasítási politika és a védelembe vétel rossz kilátása – sorolja a mögöttes okokat a cikk, majd megemlíti, az EB-n belül is Orbán irányába hajlanak az álláspontok, mert a vezetők rájöttek, hogy a nyolc éven át kikotlott, májusban elfogadott „történelmi” menekültügyi paktum kevés lesz.
S a cikk felfedi a valódi motivációt, ami nem a kérdés rendezése, hanem félelem a jobboldal előretörésétől. Magyarország és Hollandia most ki akar lépni a közös uniós menekültügyi politikából, a lengyelek, a finnek és a németek is keményítenek, az EPP-vezér Manfred Weber „rossz emberek” kezébe nem akarja adni a migrációs kérdést (alig burkolt célzás Orbánra), így legalább az elutasított kérelemmel bírókat haza akarja paterolni; Ursula von der Leyen EB-elnök villámgyorsan és pozitívan reagált is az ötletre; ám annak kivitelezhetősége kétséges – írja a Welt.
A kommentek elsöprő többsége a német kormányt és politikusokat, illetve az EU-t szidta, illetve a határok azonnali lezárását sürgette, de nagyon sokan védelmükbe vették, sőt, valósággal piedesztálra emelték a magyar példát és a magyar miniszterelnököt.
Csak a blabla, cselekvés semmi
Ezekkel a politikusokkal – akár a németekkel, akár az uniósokkal – semmi nem lesz ebből, megint csak „blabla, mint mindig” – fakadt ki egyikük. A többiek sem voltak megértőbbek a berlini kabinettel vagy a brüsszeli döntéshozókkal: