Nyitókép: Beata Zawrzel / AFP
Magyarország új szerepet vállal a nemzetközi biztonságpolitikai diskurzusban a Budapest Energy and Security Talks (BEST) konferenciával, amelyet az Egyensúly Intézet a NATO Nyilvános Diplomácia részlegével közösen szervezett. A kétnapos rendezvényen
Közép- és Kelet-Európa legégetőbb biztonsági kérdéseit vitatták meg a régió vezető szakértői és döntéshozói.
A vitaindító előadást Ian Brzezinski online tartotta meg, amely a „Transzatlanti kapcsolatok: Oroszország Ukrajna elleni háborújának tanulságai és a jövő lehetőségei” címet viselte. A felszólalás utáni beszélgetést Szemerkényi Réka, Magyarország korábbi amerikai nagykövete vezette.
Ian Joseph Brzezinski (szül. 1963.) amerikai külpolitikai és katonai szakértő, George W. Bush elnök alatt 2001-től 2005-ig az Európa- és NATO-politikáért felelős védelmi miniszterhelyettes volt. Apja, Zbigniew Brzezinski lengyel-amerikai diplomata és politológus, aki előbb Lyndon B. Johnson tanácsadója volt 1966 és 1968 között, majd Jimmy Carter nemzetbiztonsági tanácsadója 1977 és 1981 között . Tudósként az idősebb Brzezinski a nemzetközi kapcsolatok realista iskolájához tartozott.
Beszédében az Atlantic Council vezető kutatója kiemelte: súlyos következményei vannak annak, hogy „Oroszország már több mint két és fél éve folytatja brutális, provokálatlan és indokolatlan invázióját Ukrajna ellen”. Az ukrajnai háború humanitárius következményei az 1945 utáni Európában példátlanok. Az amerikai kormány becslései szerint a háborúban már több mint félmillió orosz és ukrán katona esett el vagy sebesült meg, és ezrek haltak meg az ukrán civilek közül, köztük gyermekek is.
Elmondta, hogy milliók kényszerültek otthonaik, sőt, hazájuk elhagyására az orosz támadás következtében. Az orosz erők kimondhatatlan atrocitásokat követtek el, mint például gyermekek tömeges elrablása, nemi erőszak, kínzás és etnikai tisztogatás az orosz megszállás alá került ukrán területeken. Az orosz stratégiának nem csak az ukrán hadsereg elleni teljes támadás a része, hanem az ukrán civil társadalom elleni kíméletlen támadások is: rakéták, légicsapások, drónok és tüzérségi támadások érik az épületkomplexumokat, bevásárlóközpontokat, sőt iskolákat és kórházakat is.
Szerinte
ez a háború globális hatással bír, különösen akkor, ha Oroszország győzelmet arat”.
Véleménye szerint az első és legnyilvánvalóbb tét Ukrajna szuverenitása és függetlensége. Azonban Putyin támadása több, mint pusztán területfoglalás: célja az ukrán nép történelmének és identitásának átírása és eltörlése. A nemzetközi szabályokon alapuló rend fenntartása is tét, hiszen ha Putyinnak sikerül, visszatérünk a befolyási övezetek világába, ahol a vitákat nyers erővel rendezik.