Drámai beismerés: elszabadult a pokol Nagy-Britanniában, az ország teljesen kiszolgáltatottá vált
Az új törvénymódosításban bízik a brit miniszterelnök.
Matt Goodwin brit akadémikus, bestseller író, a Kenti Egyetem Rutherford College politikaprofesszora, aki a politika és a populizmus témáit kutatja. Rövidesen az MCC Feszten lesz előadó. Lapunknak most a jobboldal előretöréséről és az emberekre nem figyelő liberális elitről beszélt.
(Fotó: Anna Moneymaker/Getty Images)
Ön szerint melyek az elsődleges tényezők, amelyek a jobboldali populizmus felemelkedését okozzák napjaink nyugati demokráciáiban?
Sokan azt mondják, hogy ez csak politikai tiltakozásról vagy gazdasági sérelmekről szól. Ez tévedés.
A nemzeti populista mozgalmak támogatásának fő mozgatója Nyugaton az emberek jogos aggodalma a nyugati bevándorlás és a demográfiai változások mértéke miatt. Ezek a mozgalmak erősen építenek azokra az emberekre, akik meg akarják őrizni sajátos identitásukat, értékeiket, kultúrájukat és életmódjukat egy sor olyan fenyegetéstől, amelyek most mindezeket aláássák, és amelyek közül a tömeges bevándorlás és az erre nem reagáló liberális politikai osztály a legfontosabbak.
Egyes kritikusok szerint a jobboldali populizmus veszélyt jelent a liberális demokráciára. Hogyan reagálna erre az aggodalomra?
Én azt válaszolnám, hogy
a nemzeti populizmus nem antidemokratikus, hanem inkább a demokrácia másfajta felfogását kínálja.
A liberális demokrácia helyett a közvetlen demokráciát vallja, egy olyan demokráciamodellt, amely a népszuverenitás elvét, a többségi akaratot helyezi előtérbe a szerinte korrupt, önző, hanyag és elszigetelt politikai osztállyal szemben, amely ráadásul túlságosan a kisebbségi csoportokra koncentrál a többségi csoport rovására.
Munkáiban gyakran kritizálja azt, amit ön a baloldal „faji, nemi és sokszínűség-dilijének” nevez a baloldalon és a liberális oldalon. Ön szerint hogyan kellene ezeket a kérdéseket kezelni a politikai diskurzusban?
Úgy gondolom, hogy
a mai baloldal a faj, a nemiség és a nemek megszállottja lett, ez a woke baloldal „új vallásává” vált.
Ez tükrözi a kisebbségi jogokkal kapcsolatos megszállottságát a többség jogaival szemben. Annyira erősen foglalkoznak ezekkel a kérdésekkel, hogy közben gyakran aláássák a szólásszabadságot és a szabad véleménynyilvánítást, az ideológiai dogmákat helyezve előtérbe az igazság keresésével és a szabad kutatással szemben. Eközben azokat, akik megkérdőjelezik ezt az új vallást, istenkáromlónak tekintik, illetve rasszistának, tudatlanoknak, gyűlölködőnek vagy „félretájékoztatás” által befolyásoltnak titulálják.
Ezért a modern kulturális baloldal valójában illiberális és antidemokratikus.
Nincs komoly érdekük fenntartani vagy támogatni bármit, ami aláássa vagy megkérdőjelezi az új vallásukat és ezt a faji, nemiségi és nemi megszállottságot.
Milyen tendenciákat lát a jobboldali populizmus fejlődésében a következő évtizedben, és hogyan alakíthatja ez a politikai látképet?
Gyanítom, hogy ezek
a jobboldali mozgalmak csak erősödni fognak az elkövetkező években,
mivel a politikai osztály eddig kevéssé reagált a támogatottságuk mögöttes mozgatórugóira. Ráadásul e mozgalmak közül sokan már erősen kapcsolódnak a fiatalabb szavazókhoz és a választók szélesebb koalíciójához. Amint azt olyan országokban láthatjuk, mint Hollandia, Franciaország, Olaszország és Amerika, a nemzeti populisták ma már széles körben merítenek támogatást a társadalom egészéből, és továbbra is egyre nagyobb támogatottságot élveznek.
Gyanítom, hogy ez a tendencia a következő évtizedekben is folytatódni fog,
mivel már több évtizede tart.