Osztrák lapba írt cikket a magyar szerző: „Ideje véget vetni Orbán ámokfutásának!”

2024. május 28. 11:45

Dobozi István szerint Európa túl kicsi Orbán Viktornak.

2024. május 28. 11:45
null

Nyitókép: Facebook

A Die Presse online felületén Dobozi István írt vendégkommentárt Orbán Viktor amerikai reputációjáról. A Heritage Foundation a konzervatív kormányzás követendő modelljeként hirdeti Orbán rendszerét, és az „orbánizmus” széles körben elismert többek között a globalizáció, az EU és a migráció elleni politikája miatt.

A szerző felidézte Marc A. Thiessen, a liberális The Washington Post „mélyen konzervatív” „házi rovatvezetője” véleménycikkét, amely szerint az amerikai jobboldalnak kerülnie kellene Orbán Viktort. 

Ezt is ajánljuk a témában

Thiessen mindenekelőtt azért támadja az amerikai jobboldalt, mert Orbán iránti vak lelkesedésükben figyelmen kívül hagyják éles „Amerika-ellenes” külpolitikáját. Szerinte Budapest az USA szövetségeseként rendkívül szoros kapcsolatot ápol azzal a két állammal ‒ Kínával és Oroszországgal ‒, amelyek autokratikus rendszereik mellett egzisztenciális fenyegetést is jelentenek az USA számára.

Dobozi szerint azonban Thiessen nem látja a fő motivációt Magyarország keleti diktatúrákkal való megnövekedett barátságának hátterében: szavai szerint ez Orbán személyes, ambiciózus hatalmi törekvése a világ színpadján. 

Még Európa is túl kicsi neki. Nagyon szeretne nagy nemzetközi szereplővé válni; legyen az fekete bárány vagy a fenegyerek”

– jegyezte meg. 

Dobozi példaként felhozza: Magyarország az elmúlt hat évben a kül- és biztonságpolitikai vétójogok hatvan százalékát gyakorolta az Európai Unióban, miközben részesedése az EU teljes lakosságának mindössze két százaléka, a közösség GDP-jének pedig egy százaléka. 

Dobozi szerint Orbán különleges kapcsolata Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is elsősorban az EU-n belüli elszigetelődés kompenzálását szolgálja. 

Hszi Csinping kínai elnök legutóbbi budapesti látogatása világossá tette, hogy Orbánnak ‒ az EU egyetlen kormányfőjeként ‒ sikerült különleges kapcsolatot kiépítenie Pekinggel. A szerző felidézte, hogy Donald Trump elnöksége alatt kitüntetett figyelemben részesült Orbán, ezért most nyilvánosan támogatja a republikánus jelöltet, és a „hübrisz mentalitásnak” köszönhetően azt hiszi, megengedheti magának, hogy befagyassza Magyarország politikai kapcsolatait az Egyesült Államokkal. Ennek a katasztrofális külpolitikának az árát azonban Dobozi szerint nem a hatalmi elit, hanem a magyar lakosság fizeti meg. Dobozi azzal zárta cikkét, hogy „ideje véget vetni Orbán ámokfutásának”.

A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a Mandiner.hu számára.

 

Összesen 175 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bagoly-29
2024. május 28. 17:35
Ki a franc ez az idióta Dobozi? Mit kell tudni róla, azonkivül, hogy ballibsi?
catalina11
2024. május 28. 15:40
Dobozi példaként felhozza: Magyarország az elmúlt hat évben a kül- és biztonságpolitikai vétójogok hatvan százalékát gyakorolta az Európai Unióban, miközben részesedése az EU teljes lakosságának mindössze két százaléka, a közösség GDP-jének pedig egy százaléka. " no és ebből mi következne, esetleg valami területarányos vétójog?
catalina11
2024. május 28. 14:54
ki ez a Dobozi István?
catalina11
2024. május 28. 14:52
Dobozi példaként felhozza: Magyarország az elmúlt hat évben a kül- és biztonságpolitikai vétójogok hatvan százalékát gyakorolta az Európai Unióban, miközben részesedése az EU teljes lakosságának mindössze két százaléka, a közösség GDP-jének pedig egy százaléka. " fantasztikus érv...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!