Miért jó nekünk, hogy Románia és Bulgária schengeni tagok lettek?
Az uniós belügyminiszterek tanácsa csütörtökön Brüsszelben megszavazta a magyar uniós elnökségi előterjesztést, amely Románia és Bulgária felvételét javasolta a schengeni övezetbe.
Feszült a biztonsági helyzet a ciszjordániai palesztin területen is, az uniós képviselőket azért kergették el, mert „bűnrészesek” a gázai háborúban.
Nyitókép: A Birzeit egyetem diákjai tüntetnek Kanada ramallahi nagykövetsége előtt 2024. április 30-án / fotó: Issam Rimawi / Anadolu via AFP
A gázai bombázás ellen tiltakozó palesztin fiatalok távozásra szólították fel az EU Birzeit településen tartózkodó diplomatáit. A képviselők a helyi Palesztin Múzeumban tartottak találkozót, amikor a tömeg körbevette az épületet, és mivel nem sikerült velük kommunikálniuk, kényszerűen távozniuk kellett.
A diplomaták autóit a palesztin tüntetők megdobálták, az egyik jármű ablakát betörték.
A Birzeiti Egyetem egyik hallgatója, Amr Kayed az esetet követően azt nyilatkozta, hogy ezzel az akcióval azt üzenték, hogy „azokat, akik bűnrészesek a népirtásban és a gázai offenzívában”, nem látják szívesen – írta az Euractiv.
Az erőszakos esemény előtt palesztin diákok üzenetet tettek közzé a Facebook-on, amelyben
Németország képviselője elleni tiltakozásra szólítottak fel,
amiért az európai ország támogatja Izrael önvédelemhez való jogát a gázai háborúban.
Az uniós lap megjegyzi, hogy Németország Izrael egyik fő fegyverbeszállítója, 2023-ban 326 millió euró értékben adott el katonai felszerelést és fegyvert a zsidó államnak a német gazdasági minisztérium adatai szerint.
Ciszjordániában már a gázai háború előtt nagy volt a feszültség,
de a harcok kitörése óta fokozott az izraeli katonai jelenlét, és egyre több a palesztinok által elkövetett utcai támadás.