Itt van a NATO-éltanulók listája – Magyarország is az élbolyban
Magyarországon a legmagasabbak között van a honvédelmi kiadások aránya a nemzeti össztermékhez képest.
Az újrázni kívánó amerikai elnökjelöltnek igen határozottak az elképzelései.
Nyitókép: Joe Raedle / Getty Images
Jegyzet a cikkhez: A NATO jelenlegi elvárása szerint a szövetség tagjainak GDP-jük 2 százalékát kell védelmi kiadásokra fordítaniuk. Magyarország ezt a célkitűzést bőven el is érte tavaly, azonban a vonatkozó jelentés szerint a NATO 32 tagországa közül csupán 11 ország védelmi kiadásai érték el, vagy haladták meg az elvárt arányt. Ezek között volt Lengyelország (3,9 %), az Egyesült Államok (3,5 %), Görögország (3 %), Magyarország (2,4 %), Finnország (2,4 %), Románia (2,4 %), Észtország (2,7%), de a 2 százalékos küszöb fölött van még ezen kívül Nagy-Britannia és Szlovákia is, míg Franciaország, a kontinens hagyományos vezető katonai ereje jelenleg 1,9 százalékot költ erre. Erről részletesebben itt írtunk.
A The Telegraph értesülései szerint Donald Trump azonban azt fontolgatja, hogy újraválasztása esetén arra kérje a NATO-tagországokat, hogy védelmi kiadásaikat saját GDP-jük 3 százalékára emeljék. A volt elnök úgy véli: az orosz és kínai fenyegetetések miatt a tagállamoknak nagyobb mértékben kellene hozzájárulniuk a szövetség kollektív védelméhez.
Trump szerint továbbá a számviteli szabályokat úgy kell megváltoztatni, hogy az Ukrajnának nyújtott katonai segítségnyújtásra fordított kiadásokat ne számítsák bele a célba – mivel ennek hiányában több ország nem érné el még a jelenlegi 2 százalékos célt sem.
Ebből pedig akár arra is lehet következtetni, hogy Trump szerint az Ukrajnának nyújtott kiadások nem a NATO-tagországok közvetlen védelmét szolgálják.
Ezt is ajánljuk a témában
Magyarországon a legmagasabbak között van a honvédelmi kiadások aránya a nemzeti össztermékhez képest.
Trump javaslata azonban nem újkeletű. A korábbi elnök erről már korábban is beszélt, azonban sajtóértesülések szerint véleményét a Andrzej Duda lengyel elnökkel való találkozója is megerősíthette. Hiszen mint a Mandiner olvasói emlékezhetnek,
bár a lengyelek 2023-ban már így is kétszer annyit költött fegyverkezésre GDP arányosan, mint amennyit a NATO elvár a tagállamaitól, további NATO-fegyverkezést sürget a lengyel elnök. Erről itt írtunk korábban.
Trump terve azonban azért is érdekes, mert a korábbi elnök egyszer már szankciókat is kilátásba helyezett. Korábban ugyanis közölte, hogy megvonná az amerikai támogatást azoktól a NATO-tagországoktól, amelyek nem hajlandók növelni védelmi kiadásaikat.
Ez pedig azt jelentené, hogy míg Magyarországra Trump terve nem lenne túl veszélyes, addig Franciaország például akár igen nagy slamasztikába is kerülhetne.
Ezt is ajánljuk a témában
A lengyelek 2023-ban már így is kétszer annyit költött fegyverkezésre GDP arányosan, mint amennyit a NATO elvár a tagállamaitól.