Túl a vörös vonalon: Biden hivatalosan is engedélyezte, hogy amerikai fegyvereket vessenek be Ukrajnában
A döntés lehetővé teszi, hogy az ukrán erők a frontvonal mögötti, támadó erőkre is csapást tudjanak mérni.
Berlin meghozta döntését.
Nyitókép: JOHN MACDOUGALL/AFP
Németország bejelentette, hogy engedélyezi Ukrajnának a német fegyverek használatát oroszországi célpontok támadására, csatlakozva több más NATO-tagállamhoz, amelyek enyhítették az Ukrajna számára adományozott katonai felszerelések felhasználásának korlátait. A hír akkor érkezett, amikor több NATO-tagállam, köztük az USA is hasonló bejelentést tett.
Azonban nem minden tagállam támogatja ezeket a lépéseket. Antonio Tajani olasz külügyminiszter kizárta mind az olasz csapatok Ukrajnába küldését, mind az olasz fegyverek oroszországi célpontok elleni használatát. „Lehetetlen, hogy Olaszország katonákat küldjön Ukrajnába, illetve hogy fegyvereinket Oroszországban használják” – mondta újságíróknak Prágában.
Tajani hangsúlyozta: Olaszország támogatja Ukrajnát, de az ország alkotmánya szerint lehetetlen engedélyezni fegyvereik oroszországi használatát és csapatok küldését Ukrajnába.
Mi nem harcolunk Oroszország ellen. Mi Ukrajnát védjük, és ez a kettő nem ugyanaz”
– tette hozzá.
Ezt is ajánljuk a témában
A döntés lehetővé teszi, hogy az ukrán erők a frontvonal mögötti, támadó erőkre is csapást tudjanak mérni.
A NATO külügyminiszterei pénteken Prágában találkoznak, hogy előkészítsék a nyári vezetői csúcsot, amelynek kiemelt témája Ukrajna támogatása. Egy nappal azután, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyezte Ukrajnának az amerikai lőszerek oroszországi felhasználását Harkiv védelmében, számos miniszter, köztük a holland, a finn és a lengyel külügyminiszter is kifejezték támogatásukat, mondván, hUkrajnának abszolút joga van megvédeni magát az orosz földről érkező támadásoktól.
Az Ukrajnának nagyobb mozgásteret biztosító szövetségesi lépések az utóbbi hetekben egyre határozottabbakká váltak,
miután Oroszország tüzérségi csapásokat mért Harkivra a saját területéről.
„Ez a nemzetközi jog betartásának kérdése – ez Ukrajna önvédelmi joga” – mondta Stoltenberg. „Oroszország támadta meg Ukrajnát, amelynek joga van megvédeni magát. Ez magában foglalja az oroszországi katonai célpontok támadását is. Ha megnézzük a csatateret, láthatjuk, hogy
Oroszország tüzérséggel és rakétákkal támadja Ukrajnát orosz területről.
És természetesen nagyon nehéz Ukrajnának megvédenie magát, ha nem engedélyezik számára a fejlett fegyverek használatát ezeknek a támadásoknak a visszaverésére.”
A NATO idén ünnepli megalapításának a 75. évfordulóját, ebből az alkalomból a vezetők júliusban Washingtonban találkoznak majd. Stoltenberg elmondta, arra számít, hogy a csúcstalálkozón bejelenthetik, hogy legalább a tagok kétharmada teljesíti a GDP 2%-ának védelmi kiadások fordítására vonatkozó kötelezettségvállalását.