Történelmi döntéssel próbálják menteni a menthetőt Spanyolországban
Pedro Sánchez miniszterelnök a hatóságok eddigi legnagyobb békeidőbeli bevetéséről döntött. Közben az áldozatok száma elérte a 214-et.
A szocialisták terjesztették be a törvényt a madridi parlamentben, épphogy meglett a többsége.
Nyitókép: JAVIER SORIANO / AFP
A spanyol parlament elfogadott egy ellentmondásos amnesztiatörvényt, amely megnyitja az utat több száz, a katalóniai függetlenségi kísérletben való részvételük miatt vádemeléssel szembenéző személy megkegyelmezéséhez.
Pedro Sánchez miniszterelnök Szocialista Pártja tavaly terjesztette elő az amnesztiatörvényt, hogy megszerezze a katalán szeparatista pártok támogatását az eredménytelen választások után.
A kormány úgy állította be a törvényt, mint a 2017-es válságból való kilábalás eszközét, amikor a szeparatista vezetők megpróbálták előmozdítani Katalónia elszakadását egy, Spanyolország Alkotmánybírósága által illegálisnak ítélt népszavazással, majd ezt követően kikiáltották a függetlenséget.
A törvényerezet felháborította Spanyolország jobboldalát, nagy tüntetéseket kiváltva.
Végül a törvényt 177 igen szavazattal 172 nem ellenében fogadták el, köszönhetően a két katalán szeparatista párt, a Junts (Együtt) és az Esquerra Republicana (Köztársasági Baloldal) döntő támogatásának.
A szavazás után Sánchez egy közösségi médiában tett bejegyzésében azt mondta, hogy „a politikában, mint az életben, a megbocsátás erősebb, mint a neheztelés.”
Spanyolország fő ellenzéki konzervatív Néppártja és a szélsőjobboldali Vox párt a javaslat ellen szavazott.
Közvetlenül a szavazás előtt Isabel Díaz Ayuso, a Néppárt tagja és a madridi regionális kormány elnöke megígérte, hogy fellebbez a törvény ellen a spanyol alkotmánybíróságon.
A spanyol amnesztiatörvény 309 személynek kedvezne, akik vádemelés előtt állnak a sikertelen katalán függetlenségi kísérletben való részvételük miatt, beleértve politikai vezetőket is.
Ezen kívül 73 rendőrt is érintene az amnesztia, akik a törvény és az alkotmány védelme közben követtek el cselekményeket.
Az amnesztiatörvény lehetővé tenné a száműzetésben élő függetlenségi vezető, a Junts párttag Carles Puigdemont számára, hogy visszatérjen Spanyolországba, mivel nem fenyegetné többé bírósági eljárás. Ezen kívül az Esquerra Republicana katalán szeparatista párt vezetője, Oriol Junqueras számára is megszűnne a közhivatal viselésének tilalma. Puigdemont korábbi elnöke volt a katalán regionális kormánynak, aki 2017 októberében Belgiumba menekült a sikertelen függetlenségi kísérlet után. Tavaly novemberben részt vett egy találkozón egy vezető Sánchez-tanácsadóval Belgiumban, hogy biztosítsa pártja, a Junts hét parlamenti székének támogatását Sánchez beiktatásához.
Oriol Junqueras korábbi alelnöke volt a katalán regionális kormánynak, akit 2017 novemberében tartóztattak le Spanyolországban, majd 13 év börtönre ítéltek a függetlenségi kísérletben játszott szerepe miatt. Junquerasnak 2021-ben kegyelmezett meg Sánchez szocialista kormánya, néhány más börtönbe zárt függetlenségi vezetővel együtt.
Sánchez és a szocialista vezetők szerint az amnesztiatörvény segítene lezárni a mélyen megosztott katalán társadalomban fennálló konfliktust és utat nyitna a gazdag északkelet-spanyolországi régió jövője felé.
De a konzervatív Néppárt vezetője, Alberto Núñez Feijoo, és a Vox párt vezetője, Santiago Abascal is kritizálták a kormány lépését, „politikai korrupciónak” nevezve azt a törvény elleni csütörtöki parlamenti beszédeikben. Szerintük ez egy alku volt Sánchez hatalomban maradásáért cserébe a katalán szeparatistáknak tett engedményekért.
A törvény akkor lép hatályba, amikor azt „az elkövetkező napokban” közzéteszik az Állami Közlönyben – mondta Félix Bolaños, az igazságügyi miniszter és Sánchez egyik legfőbb tanácsadója az újságíróknak a szavazás után a parlamentben.