Ijesztő következtetés: a szenvedélybetegség generációkon átívelő hatású
Összetett, de elengedhetetlen feladatra hívják fel a figyelmet a szakértők.
Megduplázódhat a prosztatarákos esetek száma 2040-re.
Nyitókép: ALBANE NOOR / BSIP via AFP
A The Lancet című folyóiratban közzétette prosztatarákkal foglalkozó tanulmány szerint 2040-re évi 2,9 millióra emelkedik, vagyis világszerte megduplázódik a prosztatarákkal diagnosztizált férfiak száma – írta meg a Guardien. A halálozások száma a 2020-as szinthez képest 85 százalékkal emelkedik.
A prosztatarák már most is jelentős halálozási és megbetegedési okot jelent világszerte, mivel több mint 100 országban a férfiak körében a rák leggyakoribb formája. A megbetegedések és halálesetek előre jelzett növekedése elsősorban a népesség elöregedésének és a várható élettartam növekedésének tulajdonítható világszerte.
A tanulmány előrejelzése szerint a diagnózisok száma a 2020-as 1,4 millióról 2040-re 2,9 millióra emelkedik, ami azt jelenti, hogy óránként körülbelül 330 férfinál diagnosztizálnak prosztatarákot.
A halálesetek száma világszerte a 2020-as 375 000-ről 2040-re várhatóan közel 700 000-re emelkedik, bár az alacsony és közepes jövedelmű országokban az aluldiagnosztizálás és a hiányzó adatok miatt a tényleges áldozatok száma magasabb lehet.
A prosztatarák legfontosabb kockázati tényezői, mint például az életkor és a családi előzmények, elkerülhetetlenek, így a megelőzés pusztán az életmód megváltoztatásával kihívást jelent. A jelentés szerint azonban
a tudatosság növelésére, a vizsgálatok megkönnyítésére, a korai diagnózis biztosítására és a kezelések fejlesztésére összpontosító kezdeményezések enyhíthetik a terhet és életeket menthetnek.
A jelentés kiemeli, hogy szükség van a tünetek jobb megértésére és a teszteléshez való jobb hozzáférésre, különösen a nagyobb kockázatnak kitett népességcsoportok, például a fekete bőrű férfiak és a családban előfordult betegséggel küzdők körében. A jelentés továbbá inkluzívabb klinikai vizsgálatokra szólít fel az etnikai sokféleség jobb képviselete és végső soron az összes érintett egyén kezelésének javítása érdekében.
(MTI)