Botrány a lengyeleknél: a hadsereg elhagyott egy rakomány harckocsiaknát, az IKEA-ban kötött ki
A fegyvereket egy dolgozó vette észre a gyár raktárában.
Az ellátási lánc állomásainak lépésről lépésre való visszakövetése a jégkorszak óta érintetlen területekig vezetett.
Nyitókép: Wikipédia
Nem várt problémával szembesült az IKEA, a Greenpeace egyik friss jelentéséből ugyanis kiderült, hogy a bútoráruház egyes termékei olyan beszállítóktól érkeztek, amelyek a romániai Kárpátokban található őserdőkből származó fával dolgoztak, ezzel pedig
Európa egyik legrégebb óta érintetlen erdejét veszélyeztetik
A Natura 2000-es természetvédelmi övezetben kivágott, gyakran 120 évnél is idősebb fából készített bútorokból Magyarországra is érkezett. A termékek közé tartozik a népszerű INGOLF, valamint a SNIGLAR nevű bútorcsalád is. Ezektől a beszállítóktól legalább harminc különböző terméket találtak az IKEA áruházaiban – összesen 13 országban: Ausztriában, Belgiumban, Csehországban, Finnországban, Franciaországban, Németországban, Olaszországban, Izraelben, Lengyelországban, Svédországban, Svájcban, az Egyesült Királyságban és hazánkban is.
A portál felhívja a figyelmet, hogy a probléma amiatt különösen égető, mert ez ad otthont a legnagyobb európai barnamedve-, farkas-, európaibölény- és hiúzpopulációnak, valamint az összes európai növényfaj több mint egyharmadának –
a terület a tudósok szerint a jégkorszak óta érintetlen.
A jelentés elkészítése során a nyomozócsoportok követték az ellátási láncot az engedélyek elemzésétől és a romániai erdők fakitermeléséről készült műholdképektől a faraktárakig és a bútorgyártókig – egészen addig, amíg ezek a termékek kerülnek az IKEA áruházak polcaira. Ekkor derült ki számos gyártóról, hogy természetvédelmi területekről szerzik be a fát – jegyzi meg az Index, majd hozzáteszik: a nyilvánosan elérhető információk alapján az IKEA a legtöbb ilyen cég által gyártott termékek legnagyobb vásárlója és értékesítője. A jelentés szerint ez a Plimob esetében bizonyítható is, mivel a vállalat kizárólag az IKEA számára gyárt bútorokat.
A Greenpeace emiatt arra szólította fel a svéd céget, hogy mihamarabb váljon a megoldás részévé, ahelyett, hogy hozzájárulna a folyamatban lévő éghajlati és biodiverzitási válságokhoz.
„Természeti örökségünket nem lehet bútordarabokká alakítani. Ezek a fák létfontosságúak a bolygó egészsége szempontjából, és azonnal meg kell védeni őket. Az IKEA-nak be kell tartania saját fenntarthatósági ígéreteit, és meg kell tisztítania ellátási láncát az őserdők pusztításától” – fogalmazott a Greenpeace közép- és kelet-európai biodiverzitási kampányigazgatója.
„Jelenleg még dolgozunk a Greenpeace jelentésén. Üdvözöljük az átlátható párbeszédet, és várjuk az ügy további megvitatását, amint lehetőségünk lesz elolvasni a teljes jelentést. Nagyon komolyan vesszük a belső és külső követelmények megsértésének kockázatával kapcsolatos információkat. Az illegális faanyagnak és a rossz erdészeti gyakorlatnak nincs helye az IKEA értékrendjében. Minden erre utaló jelet kivizsgálunk.
Ha szabálytalanságokat fedezünk fel, azonnal intézkedünk, beleértve az üzleti kapcsolatokat is”
– idézi a bútorgyártó cég szóvivőjét a Daily Mail.