Elhunyt Peter Higgs Nobel-díjas elméleti fizikus

2024. április 09. 20:05

A Higgs-bozon elmélet alapjait 1964-ben ismertette.

2024. április 09. 20:05

Nyitókép: Jonathan NACKSTRAND / AFP

Elhunyt Peter Higgs Nobel-díjas brit elméleti fizikus, aki évtizedekkel az „isteni részecskeként” is emlegetett Higgs-bozon létének tudományos igazolása előtt megjósolta e közvetítő részecske létezését.

Higgs professzort életének 75. évében érte a halál. Elhunytának hírét az Edinburghi Egyetem jelentette be kedden.

Peter Higgs a később róla elnevezett részecske létezéséről szóló elmélet alapjait 1964-ben, az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) Physics Letters című fizikai folyóiratában közölt rövid kvantumtérelméleti tanulmányában ismertette.

A Higgs-bozon létezését 2012 júliusában bizonyították a CERN nagy hadronütköztetőjével végzett kísérletekkel.

(MTI)

 

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 137 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
grrrgo
2024. április 10. 17:12
Hát szegény Higgs tényleg elég bozon-tos volt.
bogdan5-aki-vigan-jatszott-mig-elevenen-egtek-az-oroszok
2024. április 10. 06:36 Szerkesztve
sokat foglalkoztam fiatal koromban csillagászattal és aztán rájöttem ( nyilván egyéni megközelítés) hogy egyrészt bármilyen sok és mély tudást halmoz fel az ember egyre inkább Istent kell sejteni, annyira pontos és precíz minden, hogy másképp nehezen elképzelhető. De fel is teszi az ember magának a kérdést vajon az emberiségnek vagy akár az egyénnek okoz-e több boldogságot felszabadultság érzést és több harmóniát a teremtett világgal, hogy óriási erőforrásokat mobilizálunk pl. a Higgs-bozon megtalálására, vagy neutrino csapdákat telepítünk mélyen a föld alá, ahol sikerül elkapni egy-egy antirészecskét, ami csak egy szűk körnek érdekes vajon a hétköznapjainkban mit profitálunk ebből? (ez csak az egyéni véleményem)
ntlaszlo
2024. április 10. 01:03
Ha már Dávid Gyula: " m1 = m0 + gH a Higgs-mező tömegnövelő hatásának alapképlete, - De ki vezette le, és mikor? - Novobátzky Károly (1884-1967) az ELTE TTK Elméleti Fizikai Tanszékének vezetője vezette le 1950-ben, Budapesten A vasfüggöny miatt ez a hír nem jutott el a nyugati tudományos közvéleményhez Peter Higgs a hatvanas évek elején újra felfedezte ezt az effektust – egészen más elméleti keretben És persze még sok mindent hozzátett (DGy: A tömeg eredete és a Higgs-mező 2012.09.13)
Mindenhova
2024. április 09. 23:41 Szerkesztve
Bitrex®-Mindenhova 2024. április 09. 22:53 Ajánlom figyelmedbe (bár szerintem hiába mert nem érdekel) az ELTE Atomcsillag YT csatornát, abból is elsősorban Dávid Gyula anyagait. Ami ugyan nem annyira emészthető noneme fogyasztóknak, (vagy ha nem bírod a stílusát) akkor itt egy friss érdekes, Kovács András előadásában. https://youtu.be/e07WymgmalU?si=pioKhNFRS-ebeO4H (vagy pl. Veres Gábor a nagy hadronütköztető) DE! Ne legyél buta! A föld nevű bolygó el fog pusztulni. Ezt megakadályozni nem tudjuk. Nem ma nem holnap, nem kell csomagolni, amúgy sincs hova menni. Az a csillag fogja elpusztítani ami most élteti. Ami születik, az el is pusztul. Így működik az univerzum. IS. Ha a fajunkat meg akarjuk menteni, (és nem a föld nevű bolygót) akkor el kell hagyni ezt a sárgolyót, de ahhoz is, megoldást kell találni kb. úgy 2000 milliárd problémára. (a szám érzékeltetés) Köztük olyan kutatásokra is szükség van, amin Higgs úr is dolgozott. Kérlek mond, h. nem körmöltem feleslegesen.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!