Az amerikai sajtóban slágertéma Orbán tengerentúli útja: Trump nem győzte dicsérni a magyar kormányfőt
A lapok kiemelik, a magyar miniszterelnök nagyszerű vezető, akit Európában és világszerte tisztelet övez.
Az amerikai sajtó is beszámolt a budapesti CPAC-ről és arról milyen szoros szövetség alakult ki az amerikai konzervatívok és Magyarország között. Volt, akik ezt tárgyilagosan kezelték, más sajtóorgánumok pánikolni kezdtek.
Nyitókép: Koszticsák Szilárd/MTI
Nagy nemzetközi figyelem kísérte a 2024-es CPAC Hungary rendezvényt, amit már harmadik alkalommal rendeztek meg Budapesten.
„Ez volt a legújabb bizonyítéka annak a kölcsönös csodálatnak, amely a Republikánus Párt konzervatív szárnya és Orbán Viktor magyar miniszterelnök között jött létre” – írta a Wall Street Journal. A cikk szerzői szerint „az amerikai konzervatívok otthonra találtak az otthontól távol.”
„Ez egy természetes szövetség”
– jelentette ki a lapnak Andy Harris republikánus kongresszusi képviselő, aki részt vett az eseményen. Harris dicsérettel illette a magyar kormányt és kijelentette: „Ez a legsikeresebb és leghosszabb ideje kormányon levő jobbközép kormány Európában.”
A cikk szerzői megjegyezték, hogy a Republikánus Párton belül sem rajong mindenki Orbánért, a párt vezetése elsősorban békepárti nézeteit kifogásolja. Idézték Thom Tillis republikánus szenátort, ki februárban Magyarországon járt és aggodalmát fejezte ki a magyar kormány Ukrajnával kapcsolatos politikájával kapcsolatban. Tillis a magyarországi demokrácia állapotával sem volt elégedett.
Viszont Donald Trump elnökaspiráns nagyon kedveli a magyar miniszterelnököt, akit kampánybeszédeiben rendszeresen méltat. A lapnál hozzátették:
Trump és Orbán hasonló retorikát alkalmaz: Orbán ellensége Brüsszel, míg Trumpé a „washingtoni mocsár.”
„Nagyon egyetértek azzal, ahogyan a család, a nyugati civilizáció és a vele járó értékek előmozdításával és védelmével foglalkoznak” – mondta Rick Santorum, korábbi szenátor és elnökjelölt-aspiráns, aki mindhárom budapesti CPAC-gyűlésen felszólalt.
A WSJ részletesen ecseteli azt is, miként alakított ki szoros kapcsolatokat a magyar kormány az amerikai konzervatívokkal, miután az Obama-adminisztrációval megromlott a viszony. Később pedig megjegyezték, riportereiket nem engedték be a budapesti rendezvényre, de a cikkből nem derül ki, miért nem kaptak akkreditációt.
Ezt is ajánljuk a témában
A lapok kiemelik, a magyar miniszterelnök nagyszerű vezető, akit Európában és világszerte tisztelet övez.
Míg a Wall Street Journal tárgyilagosan írt az eseményről, addig az MSNBC a konferenciával ijesztgette olvasóit. A véleménycikk szerzője szerint a rendezvény „hátborzongató képet nyújtott az amerikai konzervativizmus jövőjéről.”
A cikk szerzője szerint a konferencia a „jobboldali nyafogás” helye, ahol „szélsőjobboldali ideológusok és szélhámosok” vonulnak fel.
„Az amerikaiak számára a CPAC Hungary egy ablak arra, hogy milyen társadalommá válhatunk, ha Donald Trumpot – aki dicsérte Orbán diktatórikus vezetési stílusát – ősszel elnökké választják” – állította a cikk szerzője. A „jól-informált” publicista szerint Orbán elcsalta a választásokat, megtámadta a magyar sajtót, és marginalizálta az LMBTQ+ embereket.
Nagy érdeklődés kísérte az eseményt, de a republikánusokkal ellenséges főáramú média egyoldalúan írt a CPAC budapesti rendezvényéréről. Az amerikai sajtó a Washington Posttól kezdve az ABC Newsig beszámolt ugyan az eseményről, de csak az Associated Press tolmácsolásában, amelynek tudósítóit szintén nem engedték be a Millenárisra. A szervezők e-mailben közölték az AP-vel, hogy a konferencia „no woke zóna”, és hogy a tudósításra lehetőség lesz a „jövőbeli eseményeken, amikor és amennyiben az Önök szervezete már kevésbé lesz woke”. Az AP riporterei az internetes közvetítésen keresztül követhették figyelemmel a rendezvényt.
Ezt is ajánljuk a témában
A CPAC Hungaryt a republikánusok Magyarországnak nyújtott ajándékának nevezi a szerző.