Szorul a hurok a TikTok körül – az USA Képviselőháza súlyos döntést hozott
A Szenátus beleegyezésével a ByteDance-nek hat hónapon belül el kell adnia részesedését az alkalmazásban.
Miután 170 millió amerikai és számos cég ráfüggött a TikTokra, a CNN hosszú cikkben nyugtatja őket, hogy nem veszik el a kedvenc játékukat. És valószínűleg a szenátorok is óvakodnak betiltani a TikTokot. De mi van, ha mégsem?
Fotó: Muhammed Selim Korkutata / ANADOLU AGENCY
***
Szerdán az amerikai Képviselőház komoly nemzetbiztonsági döntésre szánta el magát: lényegében betiltással fenyegette meg a kínai TikTok nevű platformot, amennyiben a Kínai Kommunista Párttal gyümölcsöző kapcsolatokat ápoló ByteDance hat hónapon belül nem adja el részesedését a platformban.
Ezt is ajánljuk a témában
A Szenátus beleegyezésével a ByteDance-nek hat hónapon belül el kell adnia részesedését az alkalmazásban.
A TikTok bízik abban, hogy a Szenátus nem szavazza meg a törvényjavaslatot, így az nem fog ténylegesen az elnök asztalára kerülni aláírásra, azonban addig is a CNN nyugtató cikket közölt a pánik megelőzésére:
nem, nem úgy lesz betiltva a TikTok, s ha mégis, van gyógymód.
Szóval, mint a portál írja, az alkalmazást használó körülbelül 170 millió amerikai közül sokan aggodalmukat fejezték ki, mert hát a TikTok sem csak hülyegyerekplatform már, hanem sokak szórakozása, információforrása és nem utolsósorban megélhetése is innen származik.
Az ijedelem akkora volt, hogy amerikai szokás szerint több tiktokker telefonált a képviselőjének, hogy felszólítsa: szavazzon nemmel a törvényjavaslatra.
A CNN pedig azzal csillapítja a hangulatot: a legtöbb platform mára „tiktokizálódott”, kínál rövid videós opciókat, és a platform még mindig kijátszhatja a törvényt azzal, hogy a ByteDance eladja ezt egy (névleg) amerikai befektetőnek.
Ha egyáltalán továbbjut a Szenátuson, ami a portál szerint a fő akadály: lévén a törvényjavaslat nagyrészt népszerűtlen a TikTok-felhasználók körében, akik maguk is zömmel fiatal választópolgárok, akiket a szenátorok sem akarnak magukra haragítani.
A TikTok szóvivője gazdasági érveket is hangoztatott, mondván, reméli a Szenátus „figyelembe veszi a tényeket, meghallgatja választóit, és felismeri a gazdaságra, 7 millió kisvállalkozásra és a szolgáltatásunkat igénybe vevő 170 millió amerikaira gyakorolt hatását”.
Ha nem így lenne, valószínűleg bíróságon támadják meg a jogszabályt.
Az ilyen irányú aggodalmakat jelezheti az is, hogy Chuck Schumer, a szenátus többségének vezetője szerdán nem vállalta, hogy szavazásra bocsátja a törvényjavaslatot, Dick Durbin szenátor aggályairól számolt be a törvényjavaslat alkotmányosságával kapcsolatban, nem titkolva, hogy Joe Biden elnök újraválasztását is veszélyeztetheti egy ilyen népszerűtlen döntés.
Külön kellemetlen Bidennek, hogy ellenfele, Donald Trump volt elnök kijelentette, hogy ellenzi a TikTok betiltását...
S hogy mi van, ha mégsem sikerül elgáncsolni a törvénytervezetet?
Ha elfogadják a törvényjavaslatot, az kevesebb mint hat hónapot adna a TikTok-nak, hogy elszakadjon a ByteDance-től, különben az Egyesült Államokbeli alkalmazásboltokból eltűnik az applikáció. Amelyik alkalmazásbolt ezt megszegi, felhasználónként 5000 dolláros büntetéssel számolhat
– vagyis az Apple és a Google esetében dollárszázmilliókat bukhatna, ha ellenszegül.
A ByteDance álláspontja nem ismert, de nem valószínű, hogy találna megfelelő amerikai vevőt a lap szerint. Dan Ives, a Wedbush elemzője szerint a TikTok értéke 100 milliárd dollárra becsülhető, a versenytilalmi szabályok sem könnyítik meg a megvásárlását.
S újabb kérdés, hogy technikailag hogyan lenne megoldható a platform tényleges kiszorítása: elvégre a felhasználók telefonjainak millióin is ott van az alkalmazás. Emellett a VPN-szolgáltatásoknak köszönhetően virtuálisan a felhasználók bármikor olyan országban lehetnek, ahol nincs érvényben hasonló tilalom.