A világnak szüksége van egy mozgalomra, amely az igazságért harcol
Az amerikai–magyar kapcsolatok jövője címmel tartott panelbeszélgetést a leghíresebb amerikai konzervatív kutatóintézet, a The Heritage Foundation Orbán Viktor részvételével múlt csütörtökön.
A programot Vivek Ramaswamy amerikai konzervatív politikus, kommentátor, korábbi republikánus elnökjelölt vezette fel, s hangsúlyozta: Orbán Viktor vezetése alatt Magyarország kitalált valamit, „amit jó lenne, ha megtanulnánk: a nemzetállam alapvető fontosságú egyéni identitásunk megalapozásához”. A miniszterelnökkel Kevin Roberts történész, az alapítvány elnöke beszélgetett, aki kiemelte: a magyar kormányfőnek nagyon sok rajongója van az Egyesült Államokban, sokak figyelik érdeklődéssel az intézkedéseit. „A világnak szüksége van egy mozgalomra, amely az igazságért, a hagyományokért, a családokért, az emberekért küzd” – hangoztatta.
A panelbeszélgetésen Orbán Viktor felhívta a figyelmet: egy nagy európai harc zajlik az egész térségben. Szerinte most a fő választóvonal az országokon belül az, hogy vannak politikai erők, amelyek meg akarják őrizni a nemzet szuverenitását, a többiek pedig feladnák valami nagyobbra, például hogy egy európai szuperállamhoz vagy egy liberális közösséghez csatlakozzanak, amelynek nincs nemzeti identitása.
Vivek Ramaswamy egyébként X-oldalán egy videót is megosztott az Orbán Viktorral való találkozásáról. Ezen a kormányfő arról beszélt, a legfontosabb, hogy azoknak, akik a családért harcolnak, muszáj száz százalékban hinniük abban, hogy igazuk van. „Hinned kell azt is, hogy azok, akiknek nincs hangjuk a politikában, veled vannak, hiszen a társadalom többsége családpárti, ez nem pártpolitika kérdése. Ezért is támogatta a magyar társadalom túlnyomó többsége, hogy az alkotmányba kerüljön be: az apa férfi, az anya nő. A társadalom konzervatív, ha a családról van szó” – szögezte le. Vivek Ramaswamy erre reagálva úgy fogalmazott: „A hagyományos család az ember által ismert legnagyszerűbb kormányzási forma. Ez nem lehet vitás. Jó, hogy ma végre találkozhattam Orbán Viktorral.”
A Heritage alapítványt 1973-ban hozták létre a korszak konzervatív mozgalmárjai. A nyolcvanas években, Ronald Reagan elnöksége alatt nagy befolyásra tett szert, tevékenysége és nézetei meghatározták a következő évtizedek republikánus politikáit, mostanra pedig a világ legmeghatározóbb agytrösztjei közé került. Rendszeresen szervez beszélgetéseket, előadásokat a legnevesebb jobboldali és más meghatározó politikusok, elemzők, közéleti személyiségek részvételével; mások mellett Jens Stoltenberg NATO-főtitkár, Ron DeSantis, Florida kormányzója, Mike Pence, az Egyesült Államok korábbi alelnöke, valamint Ernesto Araújo brazil külügyminiszter is a vendége volt.