Megvalósulhat Európa legrosszabb rémálma, a németek félnek leginkább
A washingtoni fejlemények az ukránok sorsát is befolyásolhatják.
Olaf Scholz szerint egy orosz győzelem komoly csapást mérne a liberális világrendre.
Olaf Scholz német kancellár a The Wall Street Journal című amerikai napilapban csütörtökön megjelent írásában ismételten óva intette Ukrajna szövetségeseit attól, hogy felhagyjanak Kijev katonai és pénzügyi támogatásával, illetve csökkentsék azt, és figyelmeztetett az esetleges orosz győzelem súlyos következményeire.
A német kancellár a csütörtöki washingtoni útja előtt közzétett – indulása előtt Berlinben is elmondott – üzenetében arra kérte partnereit, hogy több katonai segélyt küldjenek Ukrajnának, „közösen megadva a lehetőségét annak, hogy megvédje magát” az orosz agresszióval szemben.
Ha nem cselekszünk, hamarosan egy olyan világban ébredhetünk fel, amely még instabilabb, fenyegetőbb és kiszámíthatatlanabb, mint a hidegháború idején volt”
– írta Olaf Scholz az amerikai lapban, majd felhívta a figyelmet arra is, hogy a támogatások ellenére Ukrajna hamarosan súlyos fegyver- és lőszerhiánnyal szembesülhet. Hangsúlyozta továbbá, hogy míg az Ukrajnának folyósított pénzügyi kötelezettségvállalások egy része már kifutott, másokat azonban még lejártuk előtt meg kell hosszabbítani.
Ezt is ajánljuk a témában
A washingtoni fejlemények az ukránok sorsát is befolyásolhatják.
„A mostani befektetéseink mellett eltörpülnének a hosszú távú következményei és költségei annak, ha nem sikerülne megállítani Vlagyimir Putyin agresszióját” – vélekedett.
Scholz szerint most van itt az idő a NATO-szövetség megerősítésének megvitatására is. Emellett kiemelte: Németország, amely évtizedeken át elmaradt a katonai kiadásokra vonatkozó célkitűzésektől, „most élen jár” a védelmi képességek újjáépítésében. A kancellár arra is figyelmeztetett, hogy a nyugati demokráciák számára súlyos globális következményekkel járhat, ha nem támogatják kellőképpen a honvédő háborút folytató Ukrajnát.
Egy ukrajnai orosz győzelem nemcsak Ukrajna mint szabad, demokratikus és független állam végét jelentené, hanem drasztikusan megváltoztatná Európa arculatát is. Mindez súlyos csapást mérne a liberális világrendre.
Ugyanis Oroszország brutális kísérlete, hogy erőszakkal területeket raboljon, mintául szolgálhat más tekintélyelvű vezetők számára világszerte” – fogalmazott Scholz.
(MTI)
Fotó: Kay Nietfeld/dpa Picture-Alliance via AFP