Így jutott el Svédország a NATO kapujába
A török parlament szavazása után a magyar Országgyűlés dönthet utolsóként Svédország NATO-ba való engedéséről.
Adódik a kérdés, hogy a svédek csatlakozása után tőlük is ilyesmikre számíthatunk?
Noha a svéd külügyminiszter arra számít, hogy Magyarország is jóváhagyja Svédország NATO-csatlakozását, és Orbán Viktor magyar miniszterelnök is elárulta, hogy a svéd NATO-csatlakozásról a parlament ülésszakaszának – amely február 26-án veszi kezdetét – elején dönthetnek a magyar honatyák, a finn kormányfő mintegy „beleköpve a levesbe”, egy diplomáciai szempontból botrányosan sikerült interjút tudhat maga mögött a témában.
Többek között Svédország NATO-csatlakozásáról is kérdezte a Rzeczpospolita Petteri Orpo finn miniszterelnököt, aki
kevesebb mint egy évvel azután, hogy országa csatlakozhatott a NATO-hoz, ismét vállalhatatlan kijelentést tett Orbán Viktorról, immár úgy is, mint a hazájával közös katonai szövetségben lévő ország miniszterelnökéről.
„Finnország közel egy éve NATO-tag, de Svédország csatlakozását Magyarország akadályozza” – vetették fel az interjú során a finn miniszterelnöknek, aki erre azt válaszolta, szerinte „amit Magyarország tesz, az elfogadhatatlan”, mert nekik már idnén szükségük lenne Svédországra a NATO-ban ahhoz, hogy biztosítsák „a Balti-tengert.”
Érdekesség a finn kormányfő kijelentése kapcsán, hogy amit „Magyarország tesz”, az cikkünk írásakor is csupán az, hogy megpróbál észszerűen tárgyalni egy vele ugyancsak katonai szövetségre lépni kívánó olyan országgal, amely a finnekhez hasonlóan már számos alkalommal tett Magyarországgal kapcsolatban vállalhatatlan kijelentéseket. Konkrétabban: Magyarország álláspontja szerint a svédek és a finnek hazugságokat terjesztettek a magyar demokrácia állapotáról, valamint aktívan felléptek a magyar kormányzattal szemben az európai politikai vitákban. Erről itt írtunk korábban.
Vagyis bár a finn kormányfő álláspontja a Balti-tenger biztosítása kapcsán esetleg még érthető is lenne, a következő nyilatkozatai már nyilvánvalóvá tették: nyilatkozatai a magyar kormányfővel, valamint hazánkkal kapcsolatban egyértelműen politikai indíttatásúak.
Amikor a finn kormányfőtől azt kérdezték, szerinte Orbán Viktor az orosz elnök szövetségese-e, azt felelte: „amit Magyarország a svédekkel tesz, az Putyinnak segít”, valamint amikor az újabb kérdés az volt, Orbán Viktor szándékosan segít-e Oroszországnak, a finn miniszterelnök már azt is leszögezte: „nem tudom, mi a motivációja, de úgy tűnik”.
Adódik a kérdés, hogy a svédek csatlakozása után tőlük is ilyen nyilatkozatokra számíthatunk?
Ennek eldöntését olvasóinkra bízzuk.
***
Nyitókép: Kocsis Máté Facebook-oldala
Ezt is ajánljuk a témában
A török parlament szavazása után a magyar Országgyűlés dönthet utolsóként Svédország NATO-ba való engedéséről.