Olyan kancellárja lehet Ausztriának, aki Orbán Viktort tekinti példaképének – el is kezdték sértegetni
Úgy bámulják, mint nyúl a kígyót.
A svájci lapban megjelent véleménycikk szerint a magyar kormányfő kényes terepre lép, amikor a nemzeti jog által meghatározott államhatár és a nemzet határa közti különbségről beszél.
Az Európai Unióban már alig vannak revizionista követelések, Magyarország azonban államérdekként kezeli az elveszett múltbeli nagyság fantomfájdalmát – áll a Neue Zürcher Zeitung véleménycikkében. A magyarellenes irányt követő svájci lap bécsi tudósítója, Ivo Mijnssen azt írja, Orbán Viktor a végletekig viszi a sérelmek ápolását, mert tudja, hogy a trianoni szerződéssel kapcsolatos felháborodás táplálásával a lakosság nagy részének szívéhez szól.
A magyar miniszterelnök határozottan átértelmezte a Trianonhoz kapcsolódó veszteséget, egy új nemzeti mítosszá tette
– jelentette ki a szerző, aki szerint úgy osztogatott szét a magyar kormány több mint egymillió útlevelet, hogy nem törődik a szomszédos országok azon törvényével, amely tiltja a kettős állampolgárságot.
A cikk hosszasan sorolja, miért nincs jóban Magyarország a szomszédaival – az viszont éppenséggel nem szerepel benne, hogy Robert Fico szlovák kormányfő épp a minap állt ki Orbán Viktor politikája mellett.
Az újságíró úgy véli, Orbán Viktor kényes terepre lép, amikor a nemzeti jog által meghatározott államhatár és a nemzet határa közti különbségről beszél, mert Oroszország ukrajnai inváziója is megmutatta, hogy az ilyen szavaknak valódi következményei lehetnek.
Azt azért hozzátette, hogy Magyarország mérete miatt nem hasonlítható Oroszországhoz, ráadásul a miniszterelnök külpolitikája mindig belpolitikai érdekeket követ, a trianoni trauma kezelésével a lakosság széles rétegét szólítja meg, amely nosztalgiával tekint vissza a kisállam egykori birodalmi nagyságára.
A bécsi tudósító úgy véli, Orbán Viktor a tűzzel játszik, mert retorikailag szándékosan aláássa azoknak a szabályozási struktúráknak a legitimitását, amelyekben az ország működik. Megjegyezte, az imperialista jelszavak ismételgetése olyan felhevült légkört teremt, amelyet hosszú távon nehéz kontrollálni.
Ezt is ajánljuk a témában
Úgy bámulják, mint nyúl a kígyót.
***
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd