Sorban bukkannak fel a névtelen uniós diplomaták: a legújabb szerint Orbán Viktor csak három dolgot akar
A nevüket nem vállalják, a véleményüket igen, és mindegyik ugyanazt gondolja Ukrajnáról.
Az Európai Unió vezetői úgy érzik, felerősödött Magyarország és Ausztria szövetsége, amire veszélyforrásként tekintenek Brüsszelben, mondván, Ausztria többek között gazdasági ereje miatt jóval nagyobb befolyással bír a kontinensen.
Az elmúlt hónapok legfontosabb kérdéseiben, például az ukrajnai és izraeli háború ügyében az uniós körökben azt érzik, hogy Magyarország és Ausztria ugyanabból a kottából játszik – írja a Politico, amelynek név nélkül mert csak nyilatkozni egy EU-s diplomata, mondván, nem szeretné nyíltan kritizálni európai szövetségesét. Egyébként immár Magyarország esetében is egyre gyakoribb, hogy a brüsszeli tisztviselők nem vállalják névvel a véleményüket.
Ezt is ajánljuk a témában
A nevüket nem vállalják, a véleményüket igen, és mindegyik ugyanazt gondolja Ukrajnáról.
Bécs kritikusai azt állítják, hogy miközben Magyarország vétózza az Ukrajnának szánt 50 milliárd eurós segélyt, addig Ausztria kihasználja a lehetőséget, és a saját prioritásait igyekszik megvalósítani.
Nem áll szándékunkban Ukrajna EU-csatlakozásának útjába állni, az olyan lenne, mintha tehervonat elé lépnénk. Viszont szeretnénk a vonat végéhez csatolni Bosznia-Hercegovinát
– fogalmazott egy magas rangú osztrák képviselő. Ausztria tehát az ukránok csatlakozásának farvizén próbálja meg elérni, hogy Bosznia-Hercegovina előrébb lépjen a tagjelölti státuszból, mert az országgal fontos gazdasági és politikai szövetséget ápol.
Az osztrák és a magyar kormány egyetért abban, hogy a régió békéjének tartós megőrzéséhez szükség van arra, hogy a Balkánt bevonják az Európai Unióba – a két ország erősödő szövetsége pedig a Politico szerint ijesztő jövőképet fest Brüsszelben. A szerző úgy látja, Ausztria befolyását növeli, hogy jóval erősebb gazdasággal rendelkezik, mint Magyarország, így nagyobb problémát jelentene, ha kiválna a szoros nyugat-európai együttműködésből – tegyük hozzá, az Európai Bizottság fele momentán a nyakát töri, hogy megállapodhasson Orbán Viktorral.
Ezt is ajánljuk a témában
Őrjöngenek a zöld és liberális képviselők, amiért Magyarország hozzájuthat a neki járó források egy részéhez.
Bár a Politico felvetésére egy osztrák tisztviselő azt mondta, csak azért próbálnak meg kijönni Orbán Viktorral, mert a szomszédos ország kormányfőjéről van szó, a lap arra is rámutat, hogy
a jelenleg legnépszerűbbnek tartott kancellárjelölt, Herbert Kickl kifejezetten jó véleménnyel van Magyarországról, példaként tekint rá, sőt, bevallotta, irigykedve néz a szomszédos országra, ahol már „megvalósultak az álmai".
Nyitókép: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher