Ukrán biztos: A nemzeti kisebbségek ügye csupán „orosz propaganda”
Mind ukrán állampolgárok vagyunk, az ukrán a domináns nyelv – hangsúlyozta Taras Kremin.
„Nem lehet felvenni háborúban álló országot az alapszerződés értelmében, mivel az veszélybe sodorná a szövetséget” – hangoztatta a magyar külügyminiszter.
„A mai napon is világossá tették a szövetségesek, hogy a jelenlegi körülmények között
szó sem lehet Ukrajna NATO-tagságáról”
– jelentette ki Szijjártó Péter külügyminiszter Brüsszelben a NATO-Ukrajna Bizottság ülésén.
Majd azzal folytatta, hogy „ami történt a mai napon, ami döntés született, az pusztán az, hogy a NATO által már 2016 óta működtetett támogatási programot Ukrajna számára most meghosszabbítottuk”.
Mint kiderült,
ez már egy hét éve létező gyakorlati-támogatási program, annak semmi köze a háborúhoz.
Szijjártó Péter ezután leszögezte, hogy két nagyon fontos magyar szempontot képvieltek végig. „Az egyik szempontunk az, hogy minden egyes szövetséges szuverén módon döntheti el, hogy részt kíván-e venni a programban, annak bármely pontjában”.
„A másik szempont, amit sikerült érvényesítenünk, hogy ez a gyakorlati-támogatási program kizárólag halált nem okozó eszközök átadására, továbbítására vonatkozhat.
Tehát nagyon fontos, érvényesítttük mindkét magyar szempontot: önkéntes a részvétel, és csak halált nem okozó eszközre vonatkozhat a program”
– húzta alá a magyar diplomácia vezetője.
Szijjártó Péter vonatkozó bejegyzését alább tekinthetik meg:
A tárcavezető rámutatott, hogy Ukrajna NATO-tagsága ma két okból sem időszerű. Egyfelől nem lehet felvenni háborúban álló országot az alapszerződés értelmében, mivel az veszélybe sodorná a szövetséget, adott esetben egyenesen a harmadik világháború kockázatával járna – vélekedett.
Másfelől – mint mondta – azt is látni kell, hogy a NATO értékközösség is, amelyben nincsen helye olyan államnak, amely folyamatosan visszaszorítja a nemzeti kisebbségek jogait.
Ezt is ajánljuk a témában
Mind ukrán állampolgárok vagyunk, az ukrán a domináns nyelv – hangsúlyozta Taras Kremin.
Tudatta, hogy a szervezet reformprogram végrehajtását írta elő Kijev számára, és magyar kezdeményezésre ebbe belekerült a nemzeti közösségek jogainak tiszteletben tartása is, s ezen immár NATO-szintű elvárás érvényesülését a kormány a lehető legszorosabban nyomon fogja követni.
A miniszter kijelentette, hogy a magyar álláspont ez ügyben a jogfosztások nyolc évvel ezelőtti kezdete óta változatlan,
e szerint vissza kell térni a 2015-ös állapotokhoz az anyanyelvhasználatot illetően.
„Értjük, halljuk természetesen, hogy az ukránok fogadkoznak, hogy már törvényjavaslat született, hogy most hirtelen összehívták a nemzeti közösségek képviselőit, amire évekig nem került sor. Most nagyon igyekszenek, de az a helyzet, hogy ilyen nyilatkozatokkal az elmúlt nyolc évben már tele lett a padlás” – hangsúlyozta.
Én nagyon sok fogadkozást hallottam már, sokszor hallgattam, hogy már szinte mindent megoldottak, aztán épp az ellenkezője történt. Ezért mi az elfogadott és végrehajtott jogszabályokban hiszünk, az elfogadott és végrehajtott jogszabályoknak hiszünk" - húzta alá.
„Amennyiben majd lesznek ilyenek, azokat természetesen értékelni fogjuk, de nyilatkozatokkal már megvezetni minket, tévedésbe ejteni minket, nem lehet” – fűzte hozzá.
Mandiner/MTI
***
Nyitókép: Szijjártó Péter Facebook-oldala