Ez egy olyan háború, amelynek soha nem lett volna szabad kitörnie, és nem is történt volna meg, ha az Egyesült Államok jobban viselkedett volna, és ha az USA és Oroszország azt tette volna, amit 1992-től kezdve kellett volna tennie, vagyis kölcsönösen tiszteletteljes és együttműködő kapcsolatot alakított volna ki – nyilatkozta az ukrajnai háborúról Jeffrey Sachs amerikai közgazdász, a Columbia Egyetem professzora az Eurázsiának. A professzor szerint az Egyesült Államok legnagyobb hibája az volt, hogy valójában már az kilencvenes évek elején tervbe vette a NATO bővítése egészen Ukrajnáig. Ez az egypólusú világrend a megerősítéséről szólt.
Sachs szerint ez a hozzáállás téves, veszélyes, provokatív és arrogáns volt.
És ha az USA nem tette volna ezt, sokkal, de sokkal biztonságosabb és együttműködőbb világunk lenne. Azt is elmondta, hogy ebben a háborúban „mindenki veszít”. A legnagyobb vesztes természetesen Ukrajna, hiszen lerombolja az országot a háború. Európa a következő legnagyobb vesztes, mert a gazdasági és társadalmi következmények óriásiak. Az Egyesült Államok is veszít, mert több mint száz milliárd dollárt költött, és mert a világ nagy része nem ért egyet az álláspontjával.
A világ nagy része azt szeretné, ha a háború véget érne
anélkül, hogy a NATO tovább terjeszkedne. „Washingtonnak még mindig megvan az az illúziója, hogy valahogyan ő a globális vezető. De nem lehetsz globális vezető, ha a világ nagy része nem akar követni” – tette hozzá. A professzor rámutatott arra, hogy a geopolitika és a világgazdaság drámai változásokon megy keresztül, és többféle perspektíva van kialakulóban. Ezek közül az egyik az integrált Eurázsia, ahol a világ népességének nagy többsége él.