A magyar politikai rendszerben 2010 óta bekövetkezett változásokhoz hasonló átalakulás nem várható Szlovákiában, még akkor sem, ha az orbáni politikával egyre inkább szimpatizáló Smer-vezető kerülne is hatalomra.
Fico kampánya „egy copy-paste” Orbán-kampány volt, de szlovák NER nem lesz
– szögezte le a beszélgetés elején Kollai István, aki szerint erre az a magyarázat, hogy a magyarétól eltérő a szlovák politikai gondolkodás és a pártpolitikai berendezkedés is.
„A szlovák társadalomra jellemző, hogy hiányoznak az erős ideológiai kódok és az ideológiai beágyazottság” – fogalmazott a szakértő, utalva arra, hogy a szlovák társadalom egy posztparaszti társadalom, ahol nem történt a magyaréhoz hasonló organikus polgári átalakulás, és a magyaréhoz hasonló ideológiai szekértáborok sem alakultak ki. Rámutatott arra is, hogy a szlovák tudományos vagy művészi életben sem alakult ki arra igény, hogy politikai üzeneteket közvetítsenek.
A szlovák választási kampányról
„Ukrajna, migráció és gazdasági növekedés” – a Comenius Egyetem kutatója szerint ez volt a választási kampány három fő témája. Mint mondta, Robert Fico és pártja (Smer) Ukrajna-, valamint Egyesült Államok-ellenes üzeneteket közvetített, szerinte
a volt kormányfő ráérzett arra, hogy a szlovák társadalom belefáradt a háborúba, Ukrajna egyoldalú kormányzati segítése mögül elszivárgott a szavazók egy részének a támogatása.
„Ez egy nagyon új dolog, ez az euroatlanti-ellenesség Ficónál, és nem is csak az ukrán háborúról szól, hanem egy tágabb új narratíva, amely USA-ellenességre, EU-ellenességre, Brüsszel-ellenességre épül, végső soron azt lehet mondani, mintha Orbán Viktor narratíváját google translate-be betette volna” – vélekedett Kollai István, aki szerint Fico korábbi külpolitikája euroatlantista volt, de ezt 2023-ra megváltoztatta.
A kutató úgy vélte, hogy NATO-tagországként a NATO ellen beszélni „politikai potyautasság”, de választási számítása bejöhet, hiszen Szlovákiában konszenzus van arról, hogy Amerika ebben a háborúban szerepet vállal, a szlovák társadalom egyik része ezt pozitívumként, a másik negatívumként ítéli meg.