Toroczkaiék egyedül maradtak, és élvezik
Ez az év a szélsőjobbos győzelmek és az azokat kísérő tömegtüntetések éve volt az európai politikában.
Magyarországon jelenleg a média, a tudományos élet és az igazságszolgáltatás autonómiáját ássák alá – állítja Tomás Nociar.
Tomás Nociar az Aktuality.sk oldalán található podcastben mondta el a véleményét a szlovák Republika pártról. A politológus nem hiszi, hogy a Republika elég erős lenne ahhoz, hogy a következő választások után kikényszeríthesse a kilépést az EU-ból és a NATO-ból.
Ami viszont szerinte bekövetkezhet, az a nyugatbarát irányultságtól való eltérés.
Ha a Republika párt részt venne a következő (szlovák) kormányban, Tomás Nociar – a szélsőjobboldallal kapcsolatos kutatásokra koncentráló politológus – a fő veszélyt a demokratikus hanyatlásban látja „a demokratikus intézmények szabadságának eróziója miatt, Magyarország példáját követve, amelyre a Republika és potenciális koalíciós partnerei modellként tekintenek”.
Szerinte Magyarországon jelenleg a média, a tudományos élet és az igazságszolgáltatás autonómiáját ássák alá.
Nociar szerint az ultranacionalisták és a fasizmus ellenzői megpróbálják magukat antifasisztának beállítani, „de a probléma az, hogy ahogyan ők a fasizmust értik, vagy például a covid-járvány idején hozott intézkedések, nem tartoznak a fasizmus definíciójába”. Nociar hozzátette továbbá: „az általuk deklarált antifasizmus fantom jellegű, nem valós, csupán kitalált”.
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.
Nyitókép: VLADIMIR SIMICEK/AFP