Bivalyerőstől a verhetőig – kit tud legyőzni Marco Rossi válogatottja a csúcson maradásért?
Ön szerint ki lenne a legjobb ellenfél a magyar labdarúgó-válogatottnak? Szavazzon!
Oroszország szerint ez a lépés sérti a tavaly megkötött fogolycsere-megállapodást.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök július 8-án, szombaton hazavitte Törökországból a mariupoli helyőrség öt volt parancsnokát, ami rendkívül szimbolikus jelentőségű. Ugyanakkor Oroszország szerint sérti a tavaly megkötött fogolycsere-megállapodást – számolt be a Politico.
A lap hozzátette, Oroszország azonnal elítélte a parancsnokok kiadását. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt mondta, hogy Ankara a csereegyezmény értelmében ígéretet tett arra, hogy a férfiakat Törökországban tartja, és kifogásolta, hogy Moszkvát nem tájékoztatták.
Peszkov az orosz RIA hírügynökségnek azt nyilatkozta: „Erről senki sem tájékoztatott minket.
A megállapodások szerint ezeknek a főkolomposoknak a konfliktus végéig Törökország területén kellett volna maradniuk”.
A Kreml szóvivője szerint a szabadonbocsátás Törökország NATO-szövetségeseinek erős nyomására történt a katonai szövetség jövő heti csúcstalálkozója előtt, amelyen Ukrajna reméli, hogy pozitív jelzést kap jövőbeli tagságáról.
Zelenszkij vonatkozó bejegyzését alább tekinthetik meg:
Az öt parancsnokot Ukrajnában dicsőítették, miután tavaly három hónapon át „kitartóan” védték Mariupolt – a legnagyobb várost, amelyet Oroszország elfoglalt – az Azovstal acélgyárból.
„Hazatérünk Törökországból, és hazahozzuk hőseinket”
– mondta Zelenszkij, aki pénteken Isztambulban találkozott Tayyip Erdoğan török elnökkel.
Az ukrán vezető nem adott magyarázatot arra, hogy a parancsnokok miért most térhettek haza. A török kommunikációs igazgatóság pedig nem válaszolt a megkeresésre – írta a Politico.
A háború 500. napján Zelenszkij ellátogatott a Kígyó-szigetre is, amelyet az orosz erők az invázió napján foglaltak el, majd később elhagytak.
Mariupolban civilek ezrei haltak meg, amikor az orosz erők a háború első hónapjaiban lerombolták a várost. Az ukrán védők az Azovstal üzem alatti alagutakban és bunkerekben húzták meg magukat, míg végül Kijev tavaly májusban megadásra nem szólította fel őket.
***
Nyitókép: Twitter-fotó