Ha ez így realizálódik júliusban, az három lehetséges forgatókönyv számára nyitja meg az utat:
1. VOX-PP koalíció. (A néppárt jelenlegi vezetése azonban ettől hivatalosan elzárkózik.)
2. PP-PSOE nagykoalíció. Ez már kicsit valószínűbb, mindkét nagy párt részéről utalgattak erre korábban.
3. Kisebbségi néppárti kormányzás. Erre is volt már példa az ország történetében, Mariano Rajoy miniszterelnöksége idején a kétezertízes években” – írtuk a májusi választás utáni elemző cikkünkben.
A helyzet annyiban bonyolódott azóta, hogy megerősödött ( 4 hónap alatt 9-ről 13-ra százalékra nőtt) a szélsőbaloldali választási szövetség, a Sumar támogatottsága. A választási platformhoz – amely magában foglalja a zöldeket, az Egyesült Baloldal nevű formációt, a barcelonai polgármester, Ada Colau ECP nevű pártját és számos más regionális pártot – négy órával (!) a bejegyzési határidő lejárta előtt csatlakozott a szétesőben lévő Podemos is. A szövetséget az Egyesült Baloldalhoz tartozó politikus, a jelenlegi munkaügyi miniszter valamint miniszterelnök-helyettes, Yolanda Díaz vezeti.
A helyzet így hasonlít a 2006-ig fennálló magyar pártstruktúrára: két nagy középpárt, két kisebb, nagyjából egyforma erejű szövetségessel.
Bár a spanyolokra nem jellemző a nagykoalíció, ( az 1978-as demokratikus átmenet óta egyszer sem volt rá példa) akár ez is elképzelhető most vasárnap után, ahogy számos más forgatókönyv is. Egy dolog látszik biztosnak a jelenlegi számok alapján: a 2018 óta ellenzékben lévő, de korábban az országot több cikluson át irányító PP fogja a legtöbb képviselői helyet megszerezni, így várhatóan ők adják a miniszterelnököt, aki jelen állás szerint nem más lesz, mint a párt elnöke és listavezetője, Alberto Núñez Feijóo.
A galíciai lobbi
Korábban spanyol forrásunkra hivatkozva úgy jellemeztük a Galíciából ( a portugál határtól északra fekvő tartomány) származó politikust, mint egyfajta CDU-jobboldalit, akit a menedzselés jobban foglalkoztat, mint az ideológiai különbségek, és aki a messzi tartományból jőve ( tegyük hozzá: Galíciából származik/származott Francisco Franco, a 2011-2018 között hivatalban lévő Mariano Rajoy, valamint a fent említett Yolanda Díaz is) nem igazán érti a kasztíliai politikát.