Az ukránok kezdik elveszíteni a reményt – Magyarországot okolják érte
A harmadik világháború lenne a következménye.
Sullivan azt is megjegyezte, hogy minden országnak, amely belép a szövetségbe, bizonyos demokratikus reformokat kell végrehajtania. Szerinte Ukrajna sokat fejlődött ezen az úton, de még több reformot kell végrehajtania.
Jake Sullivan, Joe Biden nemzetbiztonsági tanácsadója elmondta, hogy a NATO miben állapodott meg a múlt heti csúcstalálkozón Ukrajna NATO tagságának ügyében. Sullivan elmondta, hogy kész felvenni Ukrajnát a szövetségbe, amint az ország teljesít bizonyos feltételeket – közölte a hírt a Politico.
Sullivan világossá tette, hogy a NATO-ban nagyon egyszerűen azt mondták, hogy Ukrajna jövője a NATO-ban van. „Komolyan gondoltuk. Ez nem képezheti vita tárgyát” – mondta Sullivan vasárnap a CBS Face the Nation című műsorában adott interjújában. Hozzátette: „Ez olyasvalami, ami mellett most mind a 31 szövetséges elkötelezte magát”.
A NATO vezetői kedden bejelentették, hogy hajlandóak meghívni Ukrajnát a szövetséghez való csatlakozásra, amint a feltételek teljesülnek és a szövetségesek beleegyeznek, azonban ez a lépés először Kijevben csalódottságot váltott ki. A bejelentést követően Volodimir Zelenszkij elnök a Twitteren azt írta, hogy eljött a vilniusi csúcstalálkozóra, remélve, hogy a NATO olyan szervezet lesz, amely „nem habozik, nem vesztegeti az időt, és nincs tekintettel egyetlen agresszorra sem”. „Túl sokat kérünk? – tette fel a kérdést Zelenszkij.
Ismeretes, hogy szerdán azonban az ukrán vezető visszavonta kritikáját, mondván: „Úgy gondolom, hogy a csúcstalálkozó végére nagy egységet alakítunk ki vezetőink és a biztonsági garanciák között – hozzátette, hogy ez a csúcstalálkozó sikere. Vasárnap Sullivan elismerte, hogy bár a szövetség teljes mértékben támogatja Ukrajnát, vannak olyan feltételek, amelyeket az országnak teljesítenie kell, mielőtt hivatalosan is NATO-taggá válhat, beleértve az Oroszországgal folytatott háború befejezését. Sullivan világossá tette, hogy
Ukrajna felvétele addig nem történhet meg amíg tart a háború,
ugyanis ebben az esetben a NATO 5. cikkelye értelmében az egész szövetség automatikusan hadviselő féllé lépne elő.
„Ha Ukrajna belépne a NATO-ba, miközben a háború folyik, az azt jelentené, hogy a NATO háborúban áll Oroszországgal, azt jelentené, hogy az Egyesült Államok háborúban áll Oroszországgal. És sem a NATO, sem az Egyesült Államok nem támogat egy ilyen forgatókönyvet” – mondta Sullivan. Azt is megjegyezte, hogy minden országnak, amely belép a szövetségbe, bizonyos demokratikus reformokat kell végrehajtania.
Ukrajna sokat fejlődött ezen az úton, de még több reformot kell végrehajtania”
– mondta.
Sullivan azt is megjegyezte, hogy a nap végén Biden elnök és Zelenszkij elnök együtt álltak a világ előtt, és Zelenszkij elnök azt mondta, hogy bár nem kapott meg mindent, amit akart, elégedett a NATO-csúcstalálkozó eredményeivel, és azzal a támogatással, amelyet nyugati partnereitől kap.
***
Fotó: MTI/EPA pool/Jim Lo Scalzo