Demkó Attila írása a Mandiner hetilapban
Lengyelországban a tavasz áprilisban két héttel hátrébb jár, mint Magyarországon. Pedig a tél itt is melegebb volt az átlagosnál, és kisebb az éghajlati különbség a két ország között, mint egykor. A politikai különbség viszont nagyobb, mint valaha. Varsó és Wrocław utcáin ukrán zászlók, adománygyűjtők, plakátok jelzik:
ami a szomszédban folyik, az Lengyelország háborúja is.
Ottlétünk alatt intenzív napok voltak a fronton. Úgy tűnt, az oroszok elvágták Bahmut utolsó aszfaltozott utánpótlási útját, és a város napjai meg vannak számlálva. A lengyelek ezt sokkal jobban figyelték, mint amit itthon megszoktunk. Az ukrán offenzíva esélyeiről való beszélgetés még szakmai körökben is inkább érzelmi kérdés volt, nem hideg elemzés. Varsó drukkol – a szó jó és rossz értelmében is.
Meg kell értenünk, hogy Lengyelország valóban aggódik. Nem az USA bábja, sőt, nem is teljes a bizalom a Biden-kormányban, egy esetleges republikánus elnökben pedig még kisebb volna. Varsó előrébb jár, mint Washington: sokszor nem követ, hanem diktálni próbál. De Lengyelország nem megőrült, hanem egyszerűen más jövőt és veszélyeket lát, mint Magyarország. Logikusan nem lehet hinni, hogy Ukrajna után a NATO-tag Lengyelország lenne a következő áldozat. Az egész NATO ellen támadni orosz részről még akkor is öngyilkosság lett volna, ha az ukrajnai hadjárat könnyű sikert hoz. Ebből már semmi nem lesz, Oroszország a számára legjobb forgatókönyv esetén is gyengébben, hadserege pedig súlyos sebekkel borítva végzi be ezt a háborút – ki tudja, mikor.
De a lengyel félelmet megkérdőjelezni pontosan olyan dolog, mint amikor külföldről rólunk azt mondják, hogy a kárpátaljai magyarok iránti aggodalom mögött más – értsd: Moszkva – áll.
A lengyel trauma Oroszországgal kapcsolatban nagyon mély
– ahogy a mi traumáink is nagyon mélyek. De ezt a lengyelek nem tudják, még a biztonságpolitikával foglalkozó szakértők egy részének sincs információja arról, hogyan is kerültek a kárpátaljai magyarok Ukrajnához. Pedig nagyon fontos dolog, hogy legyen megértés Varsóban. Lengyelország gyakorlatilag az egyetlen állam Európában, ahol az önérdeken túlmutató pozitív kapcsolat van Magyarországgal. Ennek jelentőségét nem szabad lebecsülni, még akkor sem, ha minden országot elsősorban az önérdek mozgat. De időnként, egy-egy ritka napon az érzelmeknek is van helyük.