Tusk: „Szánalmas, hogy Európában egyesek félnek Oroszország potenciáljától!"
A lengyel miniszterelnök azt is kijelentette: az illegális migrációt nem szükséges nacionalista vagy idegengyűlölő eszmékkel kezelni.
Ha ez igaz, akkor megindulhat az orosz úthenger.
Az ukránok annyi légvédelmi lőszert használnak el, hogy lassan kifogynak a készletekből – ez pedig azt jelentheti a közelmúltban kiszivárgott amerikai dokumentumok szerint, hogy Oroszország átveheti a légi fölényt a csatamezőn.
A Wall Street Journal idézte ezzel kapcsolatban az ukrán légierő szóvivőjét, Jurij Ihnat ezredest, aki bár az amerikai iratokban foglaltakat nem kommentálta, de elismerte, hogy az ukrán légvédelem komoly kihívásokkal néz szembe, és hogy a nyugati lőszerszállítmányokat fel kell gyorsítani.
– fogalmazott.
Elmondása szerint az ukrán légvédelem alapját jelentő – egyébként szovjet gyártmányú – S-300-as rendszerekhez egyszerűen nem tudnak már lőszert találni, így május elején leállhatnak. Az ukrán légvédelemben szintén fontos szerepet játszó Buk légvédelmi egységek lőszerei alig pár napig elegendőek, április 13-án fogynak ki.
A háború kezdeti szakaszában az ukránok számos orosz helikoptert és vadászgépet lőttek le, így az oroszok egy idő után ezeket mellőzni kezdték, és a nagy hatótávolságú iráni drónokra hagyatkoztak. Az ukrán légvédelem kimerülésével azonban könnyedén átvehetik ismét a kezdeményezést a légtérben.
Hosszabb távon a megoldást az ukránok számára a nyugati légvédelmi rendszerek jelentenék, ezek szállítása azonban nem megy egyik napról a másikra.
Nyitókép: Mandiner-archív