A globális politikai térkép újrarajzolása
A szélsőséges lépések a nemzetközi konzervatív összefogás erősödéséhez vezettek.
Ma Jing-csiu kéthetes kínai látogatása joggal nevezhető történelminek, hiszen a polgárháború 1949-es lezárulta óta volt tajvani vezető nem tette tiszteletét a szárazföldi Kínában.
Soha nem látott dolog történt a minap: Kínába látogatott Tajvan volt elnöke. Ez az első ilyen eset a polgárháború 1949-es lezárulta óta.
„A Tajvani-szoros két oldalán élő emberek etnikailag kínaiak, és mindannyian Jen császár és a Sárga Császár leszármazottai – jelentette ki a szárazföldi Kínában Ma Jing-csiu, a szigetország elnöki posztját 2008 és 2016 között töltötte be.
Ma Jing-csiu történelmi látogatásán magas rangú kínai tisztviselők helyett diákokkal találkozik, és második világháborús, valamint más történelmi helyszíneket látogat meg. Kedden Nanking városában időzött, ahol megtekintette a Szun Jat-szen múzeumot – teszi hozzá a hírről beszámoló Reuters.
„Reméljük, hogy a két fél együtt fog dolgozni a háború elkerülésért, a békéért és Kína újjáélesztéséért” – idézi a hírügynökség Ma szavait, akire kéthetes program vár az országban.
Azt még nem tudni, hogy Ma – aki egyébként a a jelenleg ellenzékben lévő Kínai Nemzeti Párt (Kuomintang) politikusa – Jing-csiu találkozni fog-e vezető kínai tisztségviselőkkel, ideértve Hszi Csin-ping pártfőtitkárt. Ma és Hszi 2015-ben találkozott Szingapúrban. Hivatalban lévő tajvani vezető és szárazföldi kínai vezető között ez volt az első személyes találkozó.
Nyitókép: MTI/EPA/Ma Jing-csiu irodája