Receptért könyörög az osztrák lap: komoly visszhangra talált „Orbán trükkje”
Robert Fico is hasonló megoldást javasolt.
Az ukrán elnök főtanácsadója ezt azzal indokolta, hogy Oroszország a gáz árát bármikor felemelheti.
A Mandiner korábban már beszámolt róla, hogy Mihajlo Podoljak, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök főtanácsadója szerint a háborút a megszállók kivonulásával és a bűnösök felelősségre vonásával lehet befejezni.
Podoljak a HVG-nek adott interjújában elárulta, hogy az ukránok miért nem szeretnének megegyezni az oroszokkal addig, amíg ki nem vonulnak Ukrajnából. „Sokunk épp azért ellenséges Oroszországgal szemben, mert ismerjük az igazi arcát: mindig az erőszak és a kényszerítés politikáját alkalmazza. Most is ez ellen harcolunk, azért, hogy úgy élhessünk, ahogyan mi akarunk.”
Az ukrán elnök főtanácsadója azt is elmondta, hogy mik a céljai Ukrajnának. „Felsorolom, milyen feltételek teljesítésére van szükség a háború befejezéséhez. Az Ukrajnába betört orosz erőket – akár önként, akár kényszer hatására – vonják ki valamennyi megszállt területről, beleértve a 2014-ben elfoglalt Krímet és a Donyec-medencét.
Utána megkezdődhet a tárgyalási folyamat, amelynek részeként
létre kell hozni egy demilitarizált övezetet, amivel meg lehet előzni egy újabb orosz betörést.
Meg kell határozni továbbá az Oroszország által fizetendő kártérítés összegét és annak teljesítési módját. Valamint Moszkvának bele kell egyeznie abba, hogy a háborús bűnösöket kiadják egy nemzetközi törvényszéknek.”
Podoljak hazánkra vonatkozóan azt állította, hogy „Jobban járna Magyarország, ha viszonylagos energiafüggősége ellenére csatlakozna a többi európai ország álláspontjához.
Hosszabb távon sokkal fontosabbak az értékek, mint az olcsó gáz és olaj.”
Ezt a felvetését azzal indokolta, hogy szerinte „hibás elemzésekből indul ki a magyar kormány. Lehet ugyanis néhány évig olcsón vásárolni gázt, de amint Oroszország valamin megsértődik, az ár azonnal a háromszorosára ugrik, és Moszkva betör az adott ország belpolitikai terébe”.
Az ukrán elnök főtanácsadója szerint Oroszország darabjaira fog szétesni. „Ezzel párhuzamosan a nem orosz etnikumok lakta országrészek megindulnak a függetlenség felé, lehet, hogy egyfaja konföderáció jön létre, de előfordulhat, hogy az olyan területek, mint Tatárföld vagy Ingusföld, a teljes elszakadást választják” – mondta.
Nyitókép: Metin Aktas / Anadolu Agency / AFP