Putyin szerint mindenki téved: nem volt itt semmiféle interkontinentális ballisztikus rakéta
„Az agresszív akciók eszkalációja esetén szintén határozott és tükörválaszt fogunk adni” – üzente az orosz elnök.
Hogyan alakult az Egyesült Államok nemzeti érdeke az évszázadok során, mit képvisel a realizmus, illetve a liberális internacionalizmus, és mi most Washington számára az ukrajnai háború tétje? Az MCC vendége volt William Ruger amerikai konzervatív elemző.
Az MCC vendége volt William Ruger, a Charles Koch Intézet kutatásért és politikai ügyekért felelős alelnöke, a Cato Intézet kutatója, nem mellesleg pedig az afganisztáni háború veteránja. Az amerikai szakértőt a realizmus elméletéről és gyakorlatáról faggatta László Krisztián.
Ruger szerint sokfajta módon lehet értelmezni a realizmust, többek között a nemzetközi politika teóriájaként, ami meg akarja érteni és le akarja írni, esetleg meg akarja jósolni a nemzetközi politikát, illetve egyfajta normaként, amely alapján meg lehet ítélni az államférfiakat.
s ebből bizonyos konzekvenciákat von le. A realizmus mindig szem előtt tartja a hatalom egyensúlyát, s végül fontos tényezőnek tartják az emberi természetet is.
Az anarchikus rendszer bizonyos viselkedésformákat táplál, amiben az államok alapvetően a maguk érdekét keresik. Ellentétben a hierarchikus rendszerrel, nem igazán bíznak egymásban, és még kevésbé a nemzetközi szervezetekben. Az államok megvédik magukat a potenciális agresszorok ellen.
és ne más érdekeket tartsanak szem előtt.
Ez a gondolkodás nagyon más, mint a nemzetközi kapcsolatok liberális elmélete – fejtegeti Ruger.
Mint emlékeztetett: az Egyesült Államokat nem mindig a liberális internacionalizmus jellemezte. George Washingtontól egészen 1846-ig, a mexikói háborúig alapvetően realista külpolitikát folytatott az ország. Az USA ekkor még nem volt szuperhatalom, relatíve kicsi ország volt, ami birodalmak között manőverezett, tehát észnél kellett lennie. Washington alkotta meg a be nem avatkozás politikáját, ami távol tartotta az országot a nagyszabású szövetségektől és külföldi háborúktól. Ez száz évig működött is.
ám a második világháborúban a tengelyhatalmak valóban fenyegették Amerika integritását, így szóltak realista érvek a belépés mellett. A hidegháború során hasonló veszélyként tekintett Amerika a Szovjetunióra.
De ekkor már sorra jöttek a hibák is, melyek nagyrészt téves eszmék eredményei voltak, ilyen volt a vietnámi háború is. A Reagan-doktrína okozta az angolai szerepvállalást, ilyen értelemben inkább volt liberális a doktrína. Aztán 1989 után Amerika minden realista kapcsolatot elveszített a körülötte lévő világgal.
Ahelyett, hogy ekkor mértékletességet tanúsított volna, inkább ledobta korlátait, és ostoba háborúk sorát kezdte el, amiket maga keresett, amikre nem volt szüksége, s amik végső soron nem is szolgálták nemzeti érdekeit.
Ruger ide sorolja Szomáliát, a balkáni háborút, Irakot, Afganisztán, Líbiát, amit „teljes kudarcként” jellemzett,valamint Szíriát és most Ukrajnát is.
Ennek az egyik felét a liberális beavatkozás-pártiak adták, mint Hillary Clinton, Susan Rice, Anne Applebaum és Samantha Power – aki nemrég járt Budapesten, hogy „kioktasson titeket” –; a neokonzervatív oldalon pedig olyanok álltak, mint Bill Kristol és Paul Wolfowitz.
Amerika kamatostul megfizetett ezekért a háborúként: csak Afganisztán hétezer elesettet, 78 ezer sebesültet, egymillió rokkantsági kérelmet és több trillió dollár veszteséget jelentett.
A háborúk otthoni hatásait máig nem mérték fel megfelelően Ruger szerint. Más országok összeomlanának ilyen veszteségek alatt, de Amerika csak meggyengült, így még van esélye korrigálni. Szerinte újra kell gondolni a globalista stratégiát, és el kell kerülni az effajta beavatkozásokat.
A kérdésre, miszerint van-e bármilyen nemzeti érdeke Amerikának az ukrajnai háború kapcsán, Ruger úgy felelt, hogy
amelyhez egy eszkalációs örvény vezethet Ukrajnában. „Amerikának mindent meg kell tennie, hogy ezt elkerülje” – szögezte le a kutató.
Biden eddig óvatos volt – mondhatnák sokan –, nem adott meg mindent Zelenszkijnek, de sajnos Amerika „folyamatosan csúszik a nukleáris háború felé”, és majd ha eljön a pillanat, nehéz lesz ellenállni. Az amerikai vezetők már most is olyan dolgokat mondanak, hogy „bármit megteszünk”, hogy Ukrajna nyerjen. Mit jelentenek ezek a szavak? Elbukhat-e Ukrajna, ha Amerika egyszer már bejelentette, hogy bármit megtesz annak elkerüléséért? Mi lesz, ha Ukrajna mondjuk a Krímet fenyegeti? Oroszország nyilván nem fogja hagyni ezt – fejtegette Ruger.
Az előadó rögzítette, hogy természetesen együttérez az agresszió áldozataival, tehát nem amorális hozzáállása, de szerinte a realista megközelítést kell alkalmazni, nem lehetünk idealisták, és óvatosnak kell lennünk. Idézte Orbán Viktort, aki a további NATO-terjeszkedést részben veszélyesnek nevezte, és ezzel egyet is értett.
Természetesen Putyin felelős az agresszióért, de a NATO „nyílt ajtós” politikája „nem segített”.
Ez biztonsági dilemmát okozott Oroszországnak, pedig a háború elkerülhető lett volna. A háború Ruger szerint nem a putyinizmus eredménye, hanem Oroszországot bizonyos nyugati lépések provokálták. Úgy látja: Amerikának sokkal óvatosabban kellett volna lépkednie 2008 után, hiszen még néhány globalista elemző is úgy látta, hogy Ukrajnát nem kellene bevenni a NATO-ba. A NATO bizonyos értelemben „bökdöste a medvét” – zárta végül a beszélgetést Ruger.
Nyitóképen: Volodimir Zelenszkij ukrán és Joe Biden amerikai elnök Kijevben (forrás: Ukrán elnöki hivatal/AFP)