Drámai fordulatra készül Putyin: a fegyverszállító országoknak üzent
Az orosz elnök egy televíziós beszédében jelentette be a döntését.
Nyerésre áll a Pentagonban az a frakció, amelyik F-16-osokat küldene Ukrajnának, ugyanakkor mások szerint nem erre van szükség – írja a Politico. De vajon kitörne-e emiatt az atomháború?
Katonai vezetők egy csoportja csendben arra próbálja rávenni a Pentagont, hogy engedélyezze F-16-osok Ukrajnának küldését – írja a Politico. Kijev a háború kitörése úta szeretne F-16-os vadászgépeket kapni, amelyeket az orosz rakéta- és dróntámadások elleni védekezéshez használna fel. De eddig Washington fontosabbnak tartotta a tüzérségi fegyverek, a földi légvédelmi rendszerek és a páncélzatok Ukrajnának juttatását.
A Politicónak névtelenül nyilatkozó amerikaiak szerint a washingtoni védelmi minisztériumban nyerésre áll az a kampány, ami a vadászképek küldéséért folyik az intézményen belül. Ugyanakkor Kijev hivatalosan még nem jelezte, hogy az F-16-osok lennének számára a top prioritás, és Washington sem döntött még a vadászképek küldéséről.
Egy, az amerikai-ukrán tárgyalásokkal képben lévő forrás azt nyilatkozta a Politiconak, hogy még hetekbe telhet, amíg Washington dönt az F-16-osok döntéséről, illetve arról, hogy engedélyezi más országok F-16-osainak oda küldését.
Jurij Szak, Olekszij Reznyikov védelmi miniszter tanácsadója kissé harciasabban nyilatkozott a Reutersnek:
„Nem csak F-16-osokat akarunk, hanem negyedik generációs gépeket is!”
Az amerikaiak azonban nagyon óvatosan nyilatkoznak ezzel kapcsolatban, azt hangsúlyozva, hogy még semmi sem biztos.
Ukrajna le szeretné cserélni szovjet fegyverzetét, és F-16-osok mellett F-15-ösöket is szeretne, vagy európai megfelelőit, a német Tornadót és a svéd Gippent – írja a Politico. – Ezekből egy tucatnyi nemsokára elérhető lesz számára, ugyanis Finnország, Németország és Hollandia F-35-ösökkel modernizálja saját hadseregét.
A lap szerint Ukrajna eddig egész jól uralta saját légterét, de elkezdett kifogyni a légvédelmi rakétákból, ami sérülékenyebbé teszi. A Pentagon egyik frakciója szerint a modern vadászgépek jelenthetnek megoldást a problémára. A F-16osok le tudnak lőni rakétákat és drónokat. És a szárazföldi rakétaelhárító rendszerekhez képest sokkal gyorsabban képes mozogni. A Pentagon egyes hivatalnokai szerint ugyanakkor
Az ukránok szerint számos pilótájuk készen áll a kiképzésre, amire szerintük elég volna három hónap, mivel többük már részt vett amerikai képzésen a 2010-es években. Utoljára a két ország 2018-ban tartott közös hadgyakorlatot. Az ukránok szeretnék, ha pilótáik kiképzése már most megkezdődne, sőt amerikai vállalatokkal is tárgyalnak erről.
Ha Amerika nem ad F-16-osokat, az európaiak még mindig adhatnak, például a hollandok, de ezt az amerikaiaknak engedélyeznie kell. A Politicónak nyilatkozó amerikaiak szerint a nyolcvanas években gyártott F-16-osok küldése nem fenyeget az atomháború veszélyével, és sokkal kevésbé okozna eszkalációt, mintha F-22-est vagy F-35-öst küldenének. Egy európai illetékes, akit a Politico megkérdezett, egyetértett.
Fotó: MTI/EPA/Ritchie B. Tongo