„Ez nem volt tisztességes!” – Zelenszkij egyszerre üzent Magyarországnak és Trumpnak
Ukrajna nem mondott le a NATO-csatlakozásról.
Alacsonyan szállnak, annál nagyobbat robbannak: az orosz Kalibr cirkálórakétákat tömegesen vetik be az ukrajnai háború során. Somkuti Bálint írása!
Írta: Somkuti Bálint biztonságpolitikai szakértő, hadtörténész
Az Ukrajna elleni újabb, tömeges rakétatámadásban a hírek szerint jellemzően Kalibr típusú orosz cirkálórakéták vesznek részt. E rakéta eredeti változatának orosz neve Birjuza – ami magyarul türkizt jelent.
Az ismert amerikai BGM-109 Tomahawk orosz párja nem egy mai fejlesztés: 1994-ben állt szolgálatba, de első éles cél elleni indítására 2015-ig kellett várni. Már a szír polgárháborúban, a Kaszpi-tengerről (!) támadott célok során kiütközött, mennyire kevés a rendelkezésre álló információ, ugyanis amerikai források először 1400 kilométeres hatótávolságot adtak meg, míg orosz források 1500, majd később akár 2500 kilométeres hatótávról is beszéltek.
A szárnyas rakétaként is ismert fegyver a hagyományos rakétákkal ellentétben nem (közel) ballisztikus pályán repül, hanem ahogy másik neve, a robotrepülőgép is mutatja,
A termékcsaládba tartozó eszközök körüli kavarodás ellenére az biztos, hogy az utólag Kalibrnak elnevezett eszközből több típus is létezik: a 3M-54 Kalibr, és annak tengeri indítású változata, a 3M-14 Birjuza (NATO kódnevén SS-N-30A). Ezek a változattól függően 6,2 és 8,9 méter közötti hosszúságú rakéták még a kisebb orosz hadihajókra, például a Bujan-M osztályú korvettekre is felszerelhetőek, így messze az ukrán légierő hatótávolságán kívülről indulhatott meg az a támadás, amely a hírek szerint 107 rakétából áll.
Videón a Kalibr kilövése
Nehézzé teszi az akár 500 kilogrammos robbanófejjel is felszerelt eszköz elleni védekezést, hogy szárazföldi célpontok ellen bevethető változata
A Tomahawkhoz hasonlóan szubszonikus (kb. 0,8 M – 900 km/h) sebességű rakéta alacsony, akár 10 méteres repülési magassága ellenére viszonylag könnyű célpontja a légvédelmi rakétáknak.
Fentiek miatt újabb változata, a 3M-14T a becsapódási fázisban állítólag képes 3 Mach, azaz háromszoros hangsebesség mellett kitérő manővereket is végezni.
Egy dolog mindenesetre biztosnak látszik: a brit védelmi minisztérium, sőt a brit titkosszolgálat jelentéseivel ellentétben Oroszország sajnos még mindig nem fogyott ki a rakétákból.
Fotó: Ministry of Defence of Russia via Reuters Connect