Írta: Somkuti Bálint biztonságpolitikai szakértő, hadtörténész
Válság idején általában azzal kezdődnek a krízis megoldására irányuló erőfeszítések, hogy akik ezen dolgoznak, visszanyúlnak a gyökerekhez. Előveszik a „szent könyveket” vagy történelmi példákat, párhuzamokat keresnek és igyekeznek megállapítani, hogy a korább megoldások, lépések mennyire alkalmazhatóak az adott probléma kezelésében.
Az ukrán konfliktus nyomán felrémlett: jó régen olvastam valamit arról,
hogy Ukrajna nélkül Oroszország csak egy félázsiai regionális hatalom,
vagy hogy Ukrajna elengedhetetlen Oroszország szempontjából, lakossági, gazdasági, és erőforrások szempontjából. Figyelembe véve, hogy az orosz flotta azért nem épített korvettnél nagyobb hajókat az utóbbi években, mert még az ezek meghajtásához szükséges gázturbinákat is a mikolajevi ukrán Zorja-Masprojekt szállította, nem nehéz belátni a fentiek igazát.
Zbigniew Brzezinski volt amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó is írt erről A nagy sakktábla című könyvében. Mivel a művet megjelenése környékén, a friss NATO- és a közeli EU-csatlakozás idejében, olyan 2000-2002 környékén olvastam, bizonyos részei már meghaladottnak tűntek, egyes észrevételei pedig teljesen ellentmondtak a korszakban tapasztaltaknak, ezért akkor nem voltam túl jó véleménnyel róla. Mindössze az Ukrajnával kapcsolatos megjegyzése maradt meg bennem.
No meg az, hogy
egy lengyel nemesi család leszármazottjaként és amerikai hazafiként, hogyan látta Brzezinski Európát, Oroszországot
és a követendő amerikai stratégiát.
Az alábbiakban azokat a részeket sorolom fel, amelyek a könyv újraolvasása során szó szerint mellbe vágtak, és nem bírtam megállni, hogy röviden ne kommentáljam. Az oldalszámok az 1999-es magyar kiadásra hivatkoznak (Budapest, Európa Kiadó).
Jöjjenek hát Brzezinski kilencvenes évekbeli gondolatai!
*
„Röviden az Egyesült Államok számára az eurázsiai geostratégia a geostratégiailag dinamikus országokkal szembeni tervszerű politizálást, illetve a geopolitikailag esetleg katalizátor szerepet játszó országok óvatos kezelését jelenti, összhangban azzal, hogy rövid távon meg akarja őrizni példátlan globális hatalmát, hosszú távon pedig át akarja alakítani azt egy növekvő mértékben intézményesített globális együttműködéssé. Ősi birodalmak kegyetlenebb korát idéző kifejezésekkel élve a birodalmi geostratégiának három kulcsfontosságú tényezője van: elejét venni a vazallusok közötti bárminemű paktálásnak, fenntartani függő helyzetüket, megvédelmezni a szövetségeseket, és elérni, hogy továbbra is szófogadóak legyenek. Végül pedig megakadályozni, hogy (a határon és szervezeten kívüli - SB) barbárok szövetségre lépjenek egymással (és ezáltal a birodalom katonai fölényét fenyegessék – SB.)” – 56. oldal