Orbán Viktor: Brüsszel Magdeburgot akar csinálni Magyarországból!
A miniszterelnök inflációról, a magyar uniós elnökség eredményeiről, a gazdaságról, valamint a fantasztikusnak ígérkező 2025-ös évről is beszélt. Összefoglalónk.
A modern Lengyelország etnikailag homogén, és nem szokott hozzá a nagy kisebbségekhez, most ez kezd megváltozni – írja a lap.
A lengyel iskolák, kórházak és a lakáspiac nehezen tudja befogadni a menekülteket. Más problémák azonban még mélyebbre hatolnak. Bár a lengyelek és az ukránok ma már barátok, évszázadokon át riválisok voltak. 1943-ban ukrán nacionalisták 100 000 lengyelt mészároltak le. A háború után mind Lengyelország, mind a Szovjetunió (amelyhez Ukrajna is tartozott) kiutasította egymás állampolgárait. A mai menekültek eltökélten ukránok akarnak maradni, de a modern Lengyelország etnikailag homogén, és nem szokott hozzá a nagy kisebbségekhez. Most ez kezd megváltozni – írja a The Economist.
Lengyelország oktatási rendszere viseli a terhet. Június végén mintegy 180 000 ukrán gyermek járt lengyel iskolákba. (A többiek távoktatásban tanulnak ukrajnai iskolákban.) Ahogy a szülők hozzászoknak a hosszabb tartózkodás gondolatához, szeptemberben várhatóan sokkal többen fognak lengyel iskolákba beiratkozni. Mivel az ukrán menekültek több mint 40%-át a gyermekek teszik ki, a számok óriásiak lehetnek.
A munkaerőhiány is egyre súlyosabbá vált Lengyelországban, mivel sok ukrán férfi, aki a háború előtt Lengyelországban dolgozott, hazament harcolni. Júniusig azonban mindössze 185 000 ukrán vállalt hivatalos munkát az új, egyszerűsített engedélyezési rendszer segítségével. A menekültek több mint 90%-a nő és gyermek, és a dolgozó anyák számára kevés a gyermekgondozási lehetőség.
A lengyel központi bank jelentése szerint mindössze öt százalékuk beszél jól lengyelül, ami sokakat olyan munkára kényszerít, amelyre túlképzettek. Az ukrán anyák gyermektámogatást vehetnek igénybe, de ez gyermekenként csak havi 500 zloty (106 dollár) juttatást jelent. Júliusban Lengyelország csökkentette a menekülteket befogadóknak járó ösztöndíjakat. Agnieszka Kosowicz, a Forum Migracyjne lengyel civil szervezet munkatársa szerint a befogadók egyre fáradtabbak.
Nyitókép: Alik KEPLICZ / AFP