Putyin szerint mindenki téved: nem volt itt semmiféle interkontinentális ballisztikus rakéta
„Az agresszív akciók eszkalációja esetén szintén határozott és tükörválaszt fogunk adni” – üzente az orosz elnök.
Joseph Stiglitz szerint Donald Trump „elfogadott normává tette a hazugságot” az USA-ban.
Joseph Stiglitz sokkal kedvezőbbnek látja a jövőt Európa, mint Amerika számára, mert úgy ítéli meg, hogy saját hazája a fasizmus felé halad. A Nobel-díjas közgazdász ezt azzal indokolta a német Die Weltnek adott interjúban, hogy a tengerentúlon a lakosság jelentős rész nem hisz többé a demokráciában, és az is elképzelhető, hogy a rendszer a szélsőjobb uralma alá kerül, még akkor is, ha a jogállam ellenzői jelenleg nincsencsek többségben.
„Ezzel szemben Európában nagyon sokat számítanak a demokratikus, illetve emberi jogok” – véli a közgazdász. Hozzáteszi: még az Egyesült Államokban is vissza lehet fordítani a dolgok menetét és akkor az USA visszanyerheti vezető szerepét a világban. Annál is inkább, mert szerinte Kína aligha tud innovatív lenni és lendületben maradni.
Stiglitz szerint elképzelhető, hogy Donald Trump ismét hatalomra kerül.
A republikánusok két éve hangoztatják, hogy a demokraták ellopták a választást, noha minden érintett bíró kimondta, hogy ez nem igaz” – fogalmazott a közgazdász.
Mint mondta, Amerikában a választási rendszernek vannak gyenge pontjai, nem beszélve a nagy fokú szociális egyenlőtlenségről, továbbá arról, mennyire kiterjedt a közösségi háló, amely gerjeszti a belső széttagoltságot. „Erre jön még Trump, aki elfogadott normává tette a hazugságot” – tette hozzá a közgazdász.
Gazdasági kérdéseket tekintve Stiglitz megállapítottta, az árak részben az orosz–ukrán háború miatt ugrottak meg és nem lehet tudni, hogy miként ér véget a válság. Ha lecseng és ismét növekednek az energiatartalékok, akkor alábbhagy az infláció is. Szerinte Amerikában már túljutott a csúcson, a legfontosabb kiváltó okok jó ideje mérséklődtek, főleg az autóiparban.
Európának azt tanácsolja, hogy „ne elégedjen meg fél szívvel meghozott döntésekkel”, kemény intézkedések szükségesek, hogy megszűnjenek az energiaellátási zavarok. A közgazdász szerint be kell ruházni az alternatív forrásokba, legyen szó a palagáz kitermeléséről, szélturbinákról vagy napelemekről. Azon felül változatlanul lehetőséget kínálnak a nukleáris erőművek. Emellett jó, ha a kormányok alacsony adókkal, illetve más lépésekkel segítenek megfogni az árakat, mert itt az emberek tehetetlenek – mutatott rá Joseph Stiglitz a Die Weltben.
Fotó: BORIS ROESSLER / DPA / DPA PICTURE-ALLIANCE VIA AFP