Új, pusztító rakétát tesztelt Kijev
A Ruta rakéta sikeres tesztelése jelentős előrelépést jelenthet Ukrajna önálló fegyvergyártásában és az oroszokkal szemben védekezésben.
„Az ország nem volt stabil, virágzott a korrupció” – nyilatkozta a 2008-as Ukrajnáról a volt német kancellár.
A nyugati demokratikus modell ellen irányul Vlagyimir Putyin orosz elnök gyűlölete, és szét akarja rombolni az Európai Uniót – jelentette ki Berlinben Angela Merkel volt német kancellár. A politikus egy kedd esti pódiumbeszélgetésen – ami az első nagyobb szabású nyilvános szereplése volt politikai pályafutása tavaly decemberi befejezése óta – Vlagyimir Putyinhoz fűződő viszonyáról elmondta: az orosz elnök már egy 2007-ben Szocsiban folytatott tárgyalásukon közölte vele, hogy a Szovjetunió összeomlását tartja a huszadik század legnagyobb tragédiájának. Merkel azt válaszolta, hogy a Szovjetunió összeomlása az élete „legszerencsésebb fejleménye” volt, hiszen szabad lett. Hozzátette: már akkor világos volt, hogy „nagy véleménykülönbség” van közöttük, ami az évek alatt csak tovább mélyült.
„A katonai elrettentés az egyetlen nyelv, amelyet Putyin megért” – tette hozzá Angela Merkel. Az orosz elnök felfogásából szerinte az következik, hogy nem tűrheti el, hogy Ukrajna szabad, demokratikus, és a saját útját járó ország legyen. Ugyanígy
gyűlöli és szét akarja rombolni az Európai Uniót is, amely felfogása szerint a legfőbb ellenség, a NATO „előszobája”
– mondta Angela Merkel.
A volt kancellár kiállt a Krím annektálása miatt Oroszországgal szemben bevezetett szankciók mellett, valamint amellett, hogy Németország szerepet vállalt a minszki békefolyamat fenntartásában, amely a 2014–2015-ös kelet-ukrajnai harcokat volt hivatott lezárni.
Érvelése szerint a békefolyamat időt hagyott Ukrajnának, hogy nemzetként fejlődjön, és megerősítse hadseregét.
Angela Merkel elmondta: „Nem vádolhatom magamat azzal, hogy nem próbáltam eléggé.” Hozzátette, „nem hiszem, hogy azt kellene mondanom, »ez hiba volt«, nincs miért bocsánatot kérnem”.
Merkel 2008-ban ellenezte Ukrajna NATO-tagságát, elmondás szerint azért, mert meg akarta akadályozni az Oroszországgal való viszony elmérgesedését, és mert Ukrajna nem állt készen arra. „Az nem az az Ukrajna volt, amelyet ma ismerünk” – mondta. „Az ország nem volt stabil, virágzott a korrupció” – nyomatékosította.
Volodimir Zelenszkij Németország 2008-as döntését „tévedésnek” minősítette.
(MTI)
Fotó: Evgeny ODINOKOV / SPUTNIK / AFP