Az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma dezinformáció elleni kormányzati testület létrehozását tervezi – adta hírül a Politico. Az új testület feladata a félretájékoztatás elleni fellépés lesz, különös tekintettel az illegális migrációval kapcsolatos, valamint az Oroszország felől érkező dezinformációs folyamatokra. A kormányzati testület létrehozását nemzetbiztonsági szempontokkal magyarázzak.
Glenn Greenwald amerikai újságíró Joe Biden 2020-as megválasztását követően írt előszőr arról, hogy
a demokraták a kormányzati szerepüket a konzervatív médiumok visszaszorítására fogják felhasználni,
mindez pedig „nemzetbiztonsági kockázatokkal” fogják indokolni. Úgy tűnik, hogy Greenwald jóslata kezd körvonalózdni, a Biden-adminisztráció a 2022-es félidős amerikai választások előtti élesíthetni az új testületet, ami Demokrata Párt malmára hajtatja a vizet.
Korábban Barack Obama amerikai elnök is azt hangoztatta, hogy az internet ellenőrzéséhez a jogszabályokat és tech cégek belső gyakorlatát össze kellene hangolni. Utóbbi az elmúlt években egyre inkább az információk szűrése, a cenzúra alkalmazása felé mozdult el, így amennyiben ez lenne a meghatározó irány Washington számára, úgy a kormányzati fellépés is a cenzúra alkalmazása felé mozdulhat el.
Ezen folyamatok fényében nem meglepő, hogy Elon Musk a Twitter megvásárlása mellett döntött.
A Tesla és a SpaceX milliárdos tulajdonosa szerint az Egyesült Államokban – a Facebook mellett – vezető szerepet betöltő közösségi médium „nem használja ki a benne rejlő lehetőségeket a szólásszabadság platformjaként”.
Musk magát amolyan „abszolutista véleményszabadság-pártinak” titulálva rögzítette, hogy szerinte a közösségimédia-platformnak vissza kellene térnie a gyökereihez, és egy „véleményszabadságra épülő párt véleményszabadságra szakosodott szervezetként” kellene ismét működnie. Azt ugyanakkor elismerte, hogy a Twitternek be kell tartania azokat a vonatkozó törvényeket, amelyek meghatározzák a közösségi platform működését és irányelveit.
Elon Musk Twitterének az Európai Bizottsággal is szembe kell néznie
Thierry Breton a vásárlás hírére Twitteren reagált.
A belső piacért felelős uniós biztos arra emlékeztette a szólásszabadság mellett kiálló Muskot, hogy a Twitternek be kell tartania az új, szigorúbbá váló uniós szabályokat.
a szólásszabadság mellett kiálló Muskot, hogy a Twitternek be kell tartania az új, szigorúbbá váló uniós szabályokat.Ahogy arról korábban beszámoltunk, Európai Unió társjogalkotói nemrég megállapodtak a digitális tér rendszabályozását célzó új jogszabályi keretrendszert illetően. A Digital Services Act (digitális szolgáltatásokról szóló törvény, DSA) konkrét szabályokat határoz meg például a tartalom-moderálással és a platformok felelősségre vonhatóságával kapcsolatban.